Morawiecki wydał pilne oświadczenie. Chodzi o kryzys na granicy

Mateusz Morawiecki / Twitter
Mateusz Morawiecki / Twitter
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dziś z premierem Iraku Mustafą Al-Kadhimim oraz premierem Kurdystanu – Masrourem Barzanim o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej.

Mateusz Morawiecki odbył kolejne rozmowy w sprawie kryzysu migracyjnego

O przeprowadzonych rozmowach premier poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Dziś odbyłem kolejne dwie ważne rozmowy dotyczące kryzysu migracyjnego na granicy Polski i Białorusi. Pierwszą z premierem Republiki Iraku – مصطفى الكاظمي Mustafa Al-Kadhimi, a drugą z premierem Regionalnego Rządu Kurdystanu – Masrourem Barzanim - przekazał polski premier.

- Premier Iraku obiecał wszelką pomoc i współpracę w sprowadzaniu swoich obywateli do kraju. Powrót będzie dotyczył także tych, którzy zostali zatrzymani w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce po nielegalnym przekroczeniu granicy. Przekazał także, że nadal będą wstrzymane bezpośrednie loty do Mińska z terytorium Iraku. Premier al-Khadimi wyraził solidarność z Polską i zapewnił, że Irak podejmie wszelkie możliwe kroki, aby obywatele tego kraju wrócili do ojczyzny - czytamy we wpisie.

image


- Premier Kurdystanu także zaoferował współpracę. Podczas rozmowy podkreślił, że ludzie, którzy znaleźli się na granicach Unii Europejskiej są ofiarami przemytników. Ja zaś zapewniłem o naszej gotowości wsparcia tych wysiłków, wskazując że naszą pomoc humanitarną od wielu tygodni blokuje strona białoruska. Przekazałem także naszym partnerom, że reżim Łukaszenki prowadzi wobec Polski i Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Nielegalna migracja wspierana przez białoruskie służby ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i UE. Do tej wojny wykorzystywani są obywatele Iraku, także pochodzący z Kurdystanu - oznajmił Morawiecki.

- Polska broni zarówno swojej integralności terytorialnej, jak i granic zewnętrznych Unii Europejskiej przed działaniami reżimu Łukaszenki. Współpraca z naszymi partnerami z Iraku ma na celu ograniczenie ludzkich tragedii, które są efektem działań dyktatora i przestępczych grup, które próbują zarabiać na ludzkiej krzywdzie - tłumaczył na Facebooku premier.

Oprócz naszych żołnierzy, Straż Graniczna i Polska Policja, nieustannie pracuje polska dyplomacja. Czynimy zabiegi i prowadzimy rozmowy na najwyższych szczeblach, by rozwiązać problem nielegalnej migracji od strony systemowej i na zasadzie międzynarodowego porozumienia. Tylko na drodze współpracy wielu państw, które są ofiarami nielegalnych działań Łukaszenki, jesteśmy w stanie poradzić sobie z zagrożeniami i jednocześnie pomóc ofiarom wojny hybrydowej wrócić do swoich krajów - podsumował Morawiecki.

Kamiński: pierwsza grupa kilkuset migrantów odleciała do Bagdadu

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował PAP, że "że pierwsza grupa kilkuset migrantów obywateli Iraku właśnie jest w samolocie, który wyruszył z Mińska do Bagdadu i wracają do miejsca pochodzenia".

- Z tego, co wiem, jutro będzie następny samolot, który ich będzie odwoził do Iraku - powiedział. Kamiński dodał też, że blisko współpracują z Frontexem, żeby przygotować readmisje tych nielegalnych migrantów, którzy znaleźli się w wyniku politycznych działań reżimu Łukaszenki na terenie Polski.

- Władze polskie udzielą wszelkiej pomocy logistycznej i - jeśli będzie potrzeba - finansowej Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi, żeby jak najszybciej i jak najskuteczniej udzielić pomocy humanitarnej tym, którzy są po drugiej stronie granicy - zaznaczył szef MSWiA.

SW

Czytaj: 

KE przekazała 700 tys. euro na pomoc migrantom. Kamiński chwali, Szydło krytykuje

Dziennikarka CNN starła się z wiceszefem MSZ. Jego odpowiedź ją zamurowała

Zaskakująca propozycja Łukaszenki. Jego rzeczniczka ujawniła, co nakazał UE


Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka