Koalicja PiS z Konfederacją? To może być konieczne do utrzymania władzy

Koalicja PiS i Konfederacji? To może być trudne, ale konieczne. Fot. PAP/Marcin Obara
Koalicja PiS i Konfederacji? To może być trudne, ale konieczne. Fot. PAP/Marcin Obara
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, obóz Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska) dostałby 37,5 proc. - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.

Najnowsze wyniki sondażu

Na Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Zieloni) zagłosowałoby 24,30 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni dostałaby 15,74 proc., Lewica - Wiosna, SLD, Razem: 8,04 proc., Konfederacja Wolność i Niepodległość 8,00 proc. Pod progiem wyborczym znalazły się PSL z wynikiem 4,46 proc., Kukiz'15 mógłby liczyć na 0,97 proc., a Porozumienie Jarosława Gowina na 0,68 proc. głosów - podał dziennik.

PiS skazany na Konfederację?

"SE" pisze, że mimo że od wielu miesięcy PiS prowadzi we wszystkich sondażach partyjnych, to ostatnio poparcie dla partii rządzącej zaczyna spadać. Aby utrzymać władzę, partia jest skazana na stworzenie wspólnego bloku z posłami Konfederacji - czytamy w komentarzu.

Tezę tę potwierdza komentujący sondaż prof. Rafał Chwedoruk. - W pewnym sensie Konfederacja jest potrzebna PiS i obóz rządzący może być skazany na Konfederację. Jednak ciężko będzie sobie wyobrazić, że rzeczywiście dochodzi do takiej koalicji - mówi. Chociaż zaznacza, że nie jest to takie proste, jeśli przypomnimy sobie, jak wyglądała kiedyś koalicja z LPR. Jego zdaniem raczej nastąpi "przeciąganie" pojedynczych posłów z Konfederacji do PiS.

Sondaż Instytutu Badań Pollster wykonano w dniach 22-23 listopada na próbie 1016 dorosłych Polaków.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka