W USA powstały pierwsze ośrodki wstrzykiwania narkotyków pod nadzorem.
W USA powstały pierwsze ośrodki wstrzykiwania narkotyków pod nadzorem.

W USA powstały pierwsze ośrodki wstrzykiwania narkotyków pod nadzorem

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Nowy Jork otworzył dwa pierwsze w Ameryce ośrodki, gdzie pod nadzorem będzie można wstrzykiwać narkotyki uzależnionym osobom. Ma to zmniejszyć liczbę zgonów z przedawkowania.

Ośrodki zapobiegania przedawkowaniu

Jak podał „New York Times”, władze miejskie opisują obiekty zwane ośrodkami zapobiegania przedawkowaniu (OPC) jako "bezpieczne”, umożliwiające narkomanom korzystanie z opieki medycznej, leczenia i usług społecznych. Są zlokalizowane w częściach miasta East Harlem i Washington Heights.

Gazeta poinformowała, że użytkownicy będą przynosić własne narkotyki. Przeszkolony personel zapewni czyste igły, a razie potrzeby nalokson.

Według biura burmistrza Billa de Blasio inicjatywa stanowi rozszerzenie usług, mających na celu ograniczenie szkód, wiążących się z narkomanią. Placówki powstały przy miejscach w których, aby zapobiec zakażeniom, uzależnionym ludziom dostarcza się strzykawki.

Czytaj też: Dramat w USA. 15-latek otworzył ogień w szkole, są ofiary

"Nowy Jork jest liderem w walce z Covid-19, a walka o bezpieczeństwo naszej społeczności na tym się nie kończy. Po gruntownych badaniach wiemy, jaka jest właściwa droga ochrony najbardziej narażonych mieszkańców naszego miasta. I nie zawahamy się jej podjąć" - uzasadniał de Blasio.

Uznał przedsięwzięcie za bezpieczny i skuteczny sposób na rozwiązanie kryzysu opioidów.

„Jestem dumny, że pokazuję miastom w tym kraju, że po dekadach niepowodzeń możliwe jest mądrzejsze podejście do sprawy" – mówił burmistrz.

Wypowiadał się na ten temat także miejski komisarz ds. zdrowia dr Dave A. Chokshi. Przedawkowanie ocenił jako zapalną sytuację w dziedzinie zdrowia publicznego. Wyjaśnił, że trzeba się tym zajmować jednocześnie z batalią z Covid.

"Zapewnienie ludziom bezpiecznej, pomocnej przestrzeni uratuje im życie i sprowadzi z ulicy, poprawiając jakość życia wszystkich zainteresowanych. Ośrodki zapobiegania przedawkowaniu są kluczową częścią redukcji szkód" - przekonywał.

Stany mają duży problem z narkotykami

Zgodnie z informacjami lokalnego radia WCBS w 2020 roku z powodu przedawkowania narkotyków w Nowym Jorku zmarło ponad 2000 osób, 77 proc. zgonów wiązało się z fentanylem. Między styczniem a marcem tego roku odnotowano 596 zgonów. W opinii władz miasta stanowiło to największą liczbę zgonów z przedawkowania w jednym kwartale, odkąd rozpoczęto raportowanie w 2000 roku. Jak szacują OPC mogą uratować 130 istnień ludzkich rocznie.

„Nowy Jork jest pierwszym miastem w USA, które otworzyło oficjalnie ośrodki zapobiegania przedawkowaniu, a rozważały to m.in. Filadelfia i Seattle. Podobne centra są już w Kanadzie, Australii i Europie” – zauważyło WCBS.

Radio zwraca uwagę, że zdaniem zwolenników placówki te w obliczu realiów ratują życie, zapewniając miejsce obserwacji narkomanów pod kątem przedawkowania. Przeciwnicy widzą w tym moralną porażkę, sankcjonującą ludzi szkodzących samym sobie, zwłaszcza, że prawo federalne zabrania prowadzenia miejsc, w których zażywa się narkotyki.


Czytaj dalej:


image

KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka