Napisał "PiS won" i "tu będzie techno" na kościele św. Krzyża. Zatrzymano podejrzanego

fot. Twitter
fot. Twitter
"PiS won", "Tu będzie techno", "świeckie państwo" - napisy o takiej treści znalazły się w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia na elewacji kościoła św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zatrzymano podejrzanego mężczyznę.

Uszkodzenie fasady kościoła św. Krzyża

Do aktów wandalizmu doszło prawdopodobnie w noc wigilijną z piątku na sobotę. Sprawcy pomalowali czerwonym sprayem kościelne mury w centrum stolicy - dokładnie tak, jak robiono to w czasie pierwszych manifestacji Strajku Kobiet jesienią 2020 roku. Wtedy łupem aktywistów lewicowych padło kilka kościołów w samej Warszawie. 

Reakcję na działania wandali zapowiedział Robert Bąkiewicz. 

Czytaj więcej: Aktywiści w święta pomalowali mury Kościoła św. Krzyża w Warszawie. "PiS won"

Zatrzymano podejrzanego o zdewastowanie fasady kościoła św. Krzyża

W śledztwie Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ zatrzymany został mężczyzna podejrzany o uszkodzenie w noc wigilijną zabytku – fasady kościoła Św. Krzyża - poprzez naniesienie czerwoną farbą napisów - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Do zatrzymania doszło 31 grudnia 2021 r.

Podejrzanemu przedstawiony został zarzut uszkodzenia zabytku. Przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, jak również istniejącą obawę bezprawnego utrudniania postępowania karnego (obawa matactwa procesowego) oraz grożącą podejrzanemu surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego - zaznaczyła Skrzyniarz. Sąd podzielił argumentację przedstawioną przez prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy - dodała.

Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak poinformował, że nad sprawą od początku pracowali policjanci pionu kryminalnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Zabezpieczono nagrania z monitoringu. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku straty przekraczają 100 000 zł. - dodał.

Czytaj też:

KJ

Lubię to! Skomentuj165 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo