Nowy sondaż: PiS na czele, ale tylko w egzotycznej koalicji by rządziło

Sondaż poparcia dla partii politycznych. PiS wciąż liderem. Fot. Flickr
Sondaż poparcia dla partii politycznych. PiS wciąż liderem. Fot. Flickr
PiS uzyskało najlepszy wynik w sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl. Partia Jarosława Kaczyńskiego musiałaby jednak koalicję z Konfederacją, by rządziła kolejną kadencję.

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 35,9 proc. poparcia wśród badanych - to wzrost w porównaniu z poprzednim sondażem o 0,6 pkt proc. Wynik PiS oznaczałby, że partia rządząca otrzymałaby 196 mandatów.

Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) chciałoby głosować 24,2 proc., co oznacza wzrost o 0,4 pkt proc. i dawałoby 119 miejsc w Sejmie. 

Zobacz: 

Plan Tuska na reformę sądów. "Będą miały ręce pełne roboty po wygranej PO"

Pierwsi śmiałkowie z ogromnymi mandatami za piractwo. Żniwa w Warszawie

Setki nacjonalistów uczciło w Kijowie pamięć Stepana Bandery

Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 może liczyć na 13,5 proc. - to spadek o 2,3 pkt proc. i łącznie 59 mandatów.

Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) uzyskała w badaniu poparcie 9 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 0,4 pkt proc., co daje 36 mandatów. Gdyby to ta partia byłaby koalicjantem PiS, to wspólnie ze Zjednoczoną Prawicą miałaby 232 mandaty i większość w parlamencie. 

Poparcie dla koalicji Lewicy (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) wynosi 8,4 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.). Formacja Włodzimierza Czarzastego dostałaby 28 mandatów.

Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicję Polską gotowe byłoby poprzeć 6,8 proc. badanych (spadek o 0,3 pkt proc.). Gdyby taki wynik się potwierdził, ludowcy liczyliby na 21 mandatów. Na inne ugrupowania wyraziło chęć głosowania 2,2 proc. respondentów.

Szacowana frekwencja wyborcza przez pracownię Estymator oscylowałaby wokół 58 proc.

Sondaż sporządzono w dniach 29-30 grudnia 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.  

Czytaj:

Tragedia sylwestrowa w USA. Nie żyją młodzi ludzie

"Sylwester Marzeń" w Zakopanem - alkohol, bójki, artyści z playbacku, posłanka tańczy


GW

Lubię to! Skomentuj52 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka