Firma Trumpa oskarżona o oszustwa podatkowe. Prokuratura wzywa jego i dwoje jego dzieci

Donald Trump. fot. Flickr
Donald Trump. fot. Flickr
Prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James wystosowała do byłego prezydenta Donalda Trumpa, jego córki Ivanki i syna Donalda Jr. wezwania pod rygorem odpowiedzialności karnej w ramach śledztwa ws. praktyk biznesowych firmy Trump Organization.

Jak wynika z dokumentów sądowych, prokurator generalna domaga się od wezwanych złożenia zeznań i udostępnienia dokumentów "w związku ze śledztwem dotyczącym wyceny nieruchomości posiadanych i kontrolowanych" przez Trump Organization.

Czytaj też: Wielki powrót Melanii Trump! To koniec spekulacji o rozstaniu z Donaldem?

Firma Trumpa oskarżona o oszustwa podatkowe

Prokuratura zarzuca firmie Trumpa, jemu samemu i dwójce jego dzieci, że zaniżali wartość należących do Trump Organization nieruchomości, by płacić niższe podatki i zawyżali ją, gdy ubiegali się o kredyty. W lipcu firma Trumpa została oskarżona przez władze stanu Nowy Jork o oszustwa podatkowe na kwotę 900 tys. dolarów.

Trwające od blisko trzech lat dwa śledztwa w sprawie Trump Organization są powiązane, ale nie identyczne, a prowadzili je wspólnie Letitia James i prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance. Dochodzenie karne prowadzone przez prokuraturę okręgową będzie teraz nadzorował Alvin Bragg, który w sobotę przejął funkcję Vance'a.

Trump nie chciał dopuścić do przesłuchania jego i jego

W grudniu Trump wystąpił do sądu federalnego z pozwem o wstrzymanie dochodzenia prokurator generalnej Nowego Jorku, by nie dopuścić do przesłuchania go i jego rodziny, a także by zapobiec zaangażowaniu James w postępowanie cywilne lub karne przeciwko niemu lub jego firmom.

Oskarżenie Trump Organization może wpłynąć na relacje firmy z bankami i partnerami biznesowymi oraz skomplikować polityczną przyszłość Trumpa, który rozważa ponowne kandydowanie w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku - skomentował Reuters.

Trump Organization zarządza setkami należących do Donalda Trump biznesów, w tym hoteli, pól golfowych, przedsiębiorstw związanych z mediami, marketingiem i nieruchomościami. Gdy Trump był prezydentem USA, zarządzaniem firmą zajmowali się jego synowie: Donald Junior i Eric, a Ivanka pracowała w firmie ojca przed objęciem przez niego urzędu.

Czytaj dalej:

KJ


 


Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka