Twitter
Twitter

Wielki protest w Kanadzie, chcą obalić rząd i szczepienia. Setki tysięcy ludzi na ulicach

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 184
Kanadyjscy kierowcy ciężarówek masowo ruszyli w stronę Ottawy, by protestować przeciwko obowiązkowym szczepieniom przeciwko Covid-19. Rząd Kanady nałożył na tę grupę pracowników obowiązek przyjęcia szczepionki, ale kierowcy nie chcą o tym słyszeć. Zmierzają do stolicy, a protest staje się już nie tylko manifestacją przeciwko szczepionkom, ale też rządowi z premier Justinem Trudeau na czele.

Kanadyjczycy nie są zadowoleni z faktu, że liberalny rząd premiera Justina Trudeau narzucił obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla kierowców ciężarówek przekraczających granicę.

Kanada. Tysiące ludzi będą protestować przeciwko obowiązkowi szczepień

Według przedstawicieli środowiska blisko 90 proc. kierowców przekraczających granicę USA jest zaszczepionych, jednak pozostali odmawiają szczepień, ponieważ uważają, że narusza to ich wolność osobistą.


Setki kierowców ciężarówek, zjeżdżających się do Ottawy z kilku kierunków, mają przybyć w piątek i mają zaparkować swoje platformy na Parliament Hill, co może doprowadzić do paraliżu w centrum stolicy.


Organizatorzy podkreślają, że demonstracja będzie miała charakter pokojowy. Niektórzy protestujący mówili jednak o blokowaniu szpitali, napaści na Trudeau, a nawet o nadchodzącej wojnie domowej.

"Jesteśmy świadomi niewłaściwego i groźnego języka na mediach społecznościowych związanego z tym wydarzeniem" - oświadczyła policja z Ottawy i zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które nie będą się stosować do prawa podczas manifestacji.

Bardziej ekstremalne komentarze stanowią wyzwanie dla oficjalnej opozycyjnej Partii Konserwatywnej. Starsi członkowie partii chwalą kierowców ciężarówek i twierdzą, że obowiązek szczepień uderzy w gospodarkę żywnościową i wywoła inflację.

"Na pewno znajdą się tacy, którzy powiedzą niedopuszczalne rzeczy... ale to nie znaczy, że lekceważymy tysiące ciężko pracujących, przestrzegających prawa i pokojowo nastawionych kierowców ciężarówek, którzy szczerze mówiąc utrzymywali was przy życiu przez ostatnie dwa lata" - powiedział dziennikarzom Pierre Poilievre, cytowany przez agencję Reutersa.

Trudeau w poniedziałek oskarżył konserwatywnych polityków o podsycanie strachu wobec szczepień. W środę stwierdził z kolei, że sprzeciw kierowców nie pokazuje stosunku Kanadyjczyków do szczepień.

Elon Musk chwali kierowców

"Kanadyjscy kierowcy ciężarówek rządzą", zatweetował Musk, który we wrześniu 2020 r. oświadczył, że nie zaszczepi się na Covid-19, uzasadniając to tym, że on i jego rodzina nie są zagrożeni. W listopadzie 2020 r. ekscentryczny miliarder powiedział, że najprawdopodobniej przeszedł już chorobę w łagodny sposób.SW


Czytaj też:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj184 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka