Silar, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Silar, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

W najnowszym sondażu wyborczym widać przetasowanie sił. Zaskakujące wyniki

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Sondaż United Surveys przeprowadzony dla Wirtualnej Polski pokazuje, że w dalszym ciągu PiS jest liderem. Widać jednak pewną tendencję, która może sporo namieszać i całkowicie przetasować układ sił.

Sondaż pokazał, że Prawo i Sprawiedliwość wciąż jest liderem, jednak gołym okiem widać, jak zmniejsza się dystans dzielący partię rządzącą i Koalicję Obywatelską. PiS może nie zdobyć większości nawet w sojuszu z Konfederacją.

PiS traci siłę

PiS powoli traci pozycje lidera. Widać to w sondażu United Surveys przeprowadzonym dla WP. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę na partię rządzącą zagłosowałoby 32,2 proc. badanych. To spadek o ponad jeden punkt procentowy, ponieważ w poprzednim sondażu na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 33,1 proc.

Głosy oddawane wcześniej na PiS przechodzą na korzyść Koalicji Obywatelskiej, która względem ostatniego badania zyskała w sondażu ponad 1 punkt procentowy. Na KO głos oddałoby 26,9 proc. wyborców (w poprzednim głosowaniu KO wskazało 25,1 proc. badanych.

To pokazuje, że dystans dzielący Koalicję Obywatelską zmniejszył się w ciągu dwóch tygodni z 8 pkt. proc. do 5,3 pkt. proc.

Konfederacja umacnia się

Na trzecim miejscu w sondażu uplasowała się Polska 2050. Partia Szymona Hołowni cieszy się 9,4 proc. poparcia, co oznacza spadek o 2,3 pkt. proc. (w poprzednim sondażu na Polskę 2050 oddało głos 11,7 proc. respondentów.

Konfederacja, mimo że wciąż znajduje się poza podium, zdobyła zaufanie 9 proc. wyborców (w badaniu sprzed dwóch tygodni poparcie dla tej partii wynosiło 8,5 proc.).

Na Lewicę chce głosować 7,1 proc. badanych (5,8 proc. w poprzednim badaniu), a na PSL-Koalicja Polska 5,2 proc., czyli dokładnie tyle samo, co w poprzednim sondażu.

Coraz więcej osób ma problem z tym, na kogo oddałoby głos - odsetek niezdecydowanych wyborców wyniósł w najnowszym badaniu 10,2 proc., w poprzednim odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 10 proc. respondentów.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka