Pexels / Andrea Piacquadio
Pexels / Andrea Piacquadio

Jak działają leki przeciwbólowe w formie żelu?

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Istnieje wiele sposobów na uśmierzenie bólu, zwłaszcza jeżeli chodzi o bóle mięśniowe czy kostno-stawowe, które mogą utrudniać poruszanie się i osłabiają samopoczucie. Dolegliwości wynikające z przeciążenia, urazów, a także postępujących zwyrodnień można łagodzić lekami w formie żelu, aplikowanymi na skórę. Ważne, aby je stosować na nieuszkodzony i czysty naskórek, a substancję czynną dobrać do rodzaju dolegliwości.

Jak działają żele i maści przeciwbólowe?

Maści i żele do zewnętrznego stosowania na skórę działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, w zależności od zawartej w nich substancji czynnej. Ponieważ dolegliwości przeciążeniowe czy pourazowe zwykle powiązane są również ze stanem zapalnym, warto wybrać lek, którego substancja czynna zaliczana jest do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), np. Ketonal, który zawiera ketoprofen. Leki przeciwbólowe w formie żelu należy aplikować miejscowo na czystą i nieuszkodzoną skórę. Ich substancja czynna wchłania się i działa na okoliczne tkanki czy struktury stawowe dotknięte urazem. Ważne jest systematyczne i zgodne z zaleceniami aplikowanie żelu na zmienione chorobowo miejsce. Zawarte w składzie substancje pomocnicze mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku, który utrudnia ruchomość stawów.

Leki przeciwbólowe w formie żelu działają miejscowo, ale nie przenikają do krwiobiegu. Są polecane osobom, które nie mogą przyjmować tabletek lub kapsułek, ale warto pamiętać, że mogą mieć mniejszą skuteczność niż ich odpowiedniki zażywane doustnie. 

Ból stawów może być wynikiem stanów zwyrodnieniowych, które postępują wraz z wiekiem. W takich przypadkach leki w formie żelu również są zwykle pierwszym wyborem w łagodzeniu tych dolegliwości. Przy bólach reumatycznych ketoprofen wykazuje dużą skuteczność, zwłaszcza jeśli chcemy uśmierzyć ból w okolicy pleców, lędźwi, a także w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Należy przestrzegać jednak maksymalnej dobowej dawki, która wynosi 300 mg.

Co warto stosować przy różnych dolegliwościach?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne w formie żelu dostępne są bez recepty. W aptekach można znaleźć też preparaty z kapsaicyną, boswellią czy hakoroślą rozesłaną. Niektóre maści i żele mają dodatkowo działanie rozgrzewające lub chłodzące i są wskazane głównie po urazach. Substancje czynne, które zawierają, podrażniają zakończenia nerwowe na powierzchni skóry, dzięki czemu poprawia się ukrwienie, co również zmniejsza intensywność bólu i ogranicza stan zapalny. W składzie tego typu preparatów można znaleźć: mentol, kamforę, węgiel aktywny z żelazem, olejki eteryczne, wyciągi ziołowe (rumianek, arnikę górską, kasztanowiec, aloes, nagietek), ekstrakty z papryczki chili. Warto pamiętać, że bezpośrednio po kontuzji czy przeciążeniu zmienione chorobowo miejsce należy chłodzić, aby zmniejszyć stan zapalny, a w trakcie powrotu do pełnej sprawności rozgrzewać, aby przyspieszyć ukrwienie i pobudzić procesy regeneracji. Jeśli ból jest dokuczliwy, warto sięgnąć po NLPZ w formie żelu.

O czym warto pamiętać, stosując leki w żelu?

Niezależnie, czy wybieramy lek w formie kapsułki, rozpuszczalnego granulatu czy żelu, zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką. Jeśli jesteśmy w trakcie leczenia, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, ponieważ niektórych leków i substancji czynnych nie można ze sobą łączyć. Nie wolno nakładać żelu na uszkodzony naskórek i rany. Jeśli chodzi o aplikację, należy wycisnąć z tubki niewielką ilość. Unikając kontaktu z oczami, wmasowujemy środek w zmienione chorobowo miejsce.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości