Skąd wziąć receptę na tabletki antykoncepcyjne? Sprawdzamy możliwe opcje

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Jedną z najpopularniejszych metod ochrony przed poczęciem są przyjmowane przez kobiety tabletki antykoncepcyjne. Ze względu na zawartość hormonów można je jednak kupić w Polsce wyłącznie na receptę, przy czym nie musi być to jedynie recepta wystawiana przez ginekologa stacjonarnie. Inne opcje otrzymania e-recepty omawiamy poniżej – zapraszamy!

Pigułki antykoncepcyjne – recepta wystawiana stacjonarnie

Antykoncepcja hormonalna, w tym pigułki antykoncepcyjne, stosowana jest w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą. Zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest między innymi wysoka skuteczność działania, dlatego ten rodzaj zabezpieczenia jest bardzo popularny wśród kobiet. Teoretycznie antykoncepcję przepisać pacjentce może każdy lekarz, w tym nie tylko lekarz ginekolog. Warto jednak przed rozpoczęciem terapii zgłosić się do ginekologa, by ten dobrał środek optymalny dla danej kobiety i wytłumaczył jej, jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne. 

Recepty kontynuujące terapię otrzymać można zarówno podczas wizyty na NFZ, jak i podczas wizyty prywatnej u lekarza. Jeśli chodzi o wizyty u specjalisty w ramach NFZ, niejednokrotnie wymagają one rezerwacji terminu z dużym wyprzedzeniem. Może być to problematyczne, jeśli na przykład kobieta nie dopilnuje, że kończy jej się ostatnie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Do lekarza po receptę umówić można się również prywatnie, jednak trzeba liczyć się w tym przypadku z dość wysoką opłatą za wizytę i również nie zawsze będzie ona możliwa od ręki. 

Antykoncepcja hormonalna przez Internet, czyli e-recepta online

Biorąc pod uwagę to, jak działają tabletki antykoncepcyjne, nie można pozwolić sobie na przerwy spowodowane problemami z dostępnością stacjonarnie przyjmujących lekarzy. Tymczasem warto wiedzieć, że również przez Internet pacjentce przepisane mogą być tabletki antykoncepcyjne. Cena konsultacji prywatnych w formie zdalnej często jest kilkukrotnie niższa od ceny wizyt stacjonarnych, a przy tym nie trzeba rezerwować wizyty z wyprzedzeniem. Antykoncepcja hormonalna przepisywana jest przez lekarzy prywatnie w wielu serwisach, a przykładem mogą być recepty na tabletki antykoncepcyjne na stronie NaszaRecepta.pl

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe przepisane w ten sposób można od ręki wykupić w aptece, a sposób realizacji e-recepty online nie różni się od realizacji recepty wystawianej stacjonarnie. 

Recepta na antykoncepcję przez Internet i stacjonarnie – jak wygląda realizacja w aptece?

Otrzymanie od lekarza e-recepty na pigułki antykoncepcyjne uprawnia do ich zakupu w aptece i nie ma tu znaczenia, jaki lekarz i w jaki sposób e-receptę wystawił. Recepta wystawiana stacjonarnie nie różni się od e-recepty online na antykoncepcję, więc również sposób realizacji w aptece wygląda w obu przypadkach jednakowo. Procedura jest bardzo prosta i nikt nie powinien mieć z nią problemu. Podaje się farmaceucie kod e-recepty z SMS-a i swój numer PESEL lub okazuje się kod kreskowy recepty elektronicznej i to już wystarczy, by lek był po opłaceniu wydany. 

Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek leku, w tym również tabletek antykoncepcyjnych, należy zapoznać się z jego ulotką. Kobieta dowie się z ulotki o możliwych skutkach ubocznych terapii, prawidłowym sposobie jej prowadzenia, a także środkach ostrożności, które należy zachować. Będą tam informacje, jak sprawdzić, czy tabletki antykoncepcyjne działają, a także co zrobić, gdy mimo ich brania pojawią się symptomy wskazujące na ciążę. Ulotkę warto mieć pod ręką również w czasie terapii, by w każdej chwili móc się z nią w razie konieczności zapoznać. 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości