fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz

Tusk: PiS proponując zmiany w konstytucji "daje czas na przepisanie majątków"

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 131
"Zamiast natychmiast zamrozić lub skonfiskować rosyjskie aktywa, PiS proponuje zmiany Konstytucji. Dają czas na przepisanie majątków. Akurat premier Morawiecki powinien to dobrze rozumieć" - napisał Donald Tusk, komentując zapowiedzi zmian w konstytucji, które dałyby możliwość konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów.

Tusk też przepisał majątek na żonę

O słowa lidera Platformy Obywatelskiej był pytany w Rp.pl wicerzecznik PiS. - Chciałbym przypomnieć, że niedawno dowiedzieliśmy się, że Donald Tusk również przepisał majątek na żonę, więc na jego miejscu nie byłbym taki hop do przodu - powiedział Fogiel.

Jak mówił, że zarzutów Tuska nie warto komentować. - To jest niestety przejaw takiego najgorszego partyjniactwa kogoś, kto nawet w dzisiejszych czasach nie jest w stanie się ponad to wznieść - stwierdził polityk.

Również inni komentatorzy wytknęli szefowi Platformy niekonsekwencję:

Rząd mrozi rosyjskie aktywa

Fogiel zapewnił też, że rząd mrozi rosyjskie aktywa. - Ale zamrożenie aktywów to nie jest pozbawienie własności. Można zamrozić i wtedy się tym nie rozporządza, ale nadal jest się tego właścicielem - mówił. - W przekonaniu Prawa i Sprawiedliwości, po wszystkich analizach, których dokonaliśmy, nie da się tego zrobić bez zmiany w konstytucji w zakresie ochrony prawa własności - dodał i przywołał się na art. 21 konstytucji.

- Jeżeli Donald Tusk ma lepsze rozwiązanie, które by nie wymagało zmiany konstytucji, to my chętnie się z nim zapoznamy - podkreślał i dodał, że na poniedziałkowym spotkaniu z szefem rządu taka propozycja nie padła. - A że to potrwa? Musi potrwać, bo takie są obwarowania przy zmianie konstytucji. Zmiana konstytucji to nie jest spacerek w parku, ale w naszym przekonaniu nie ma innych, o mniejszej wadze prawnej, rozwiązań - mówił.

Tych  środków nie można użyć na rzecz ofiar zbrodni wojennych

Rzecznik rządu był pytany we wtorek w TVP1 o krytyczne uwagi opozycji do tego pomysłu, która twierdzi, że nie ma konieczności zmiany konstytucji, by przejmować majątki oligarchów - wystarczy zastosować art. 46 konstytucji lub skorzystać z ustawy antyterrorystycznej.

- To są informacje nieprawdziwe, ponieważ w aktualnym stanie prawnym można mrozić majątki, ale nie można ich konfiskować. Art. 46 mówi o przepadku rzeczy, ale w przypadku postępowania karnego. To jest zupełnie czymś innym niż przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa, uregulowany specjalnymi przepisami konstytucyjnymi. Mrozić majątki można i to robimy, natomiast nie można ich przekazać w sposób odgórny na rzecz na przykład ofiar napaści rosyjskiej na Ukrainę - tłumaczył Piotr Müller.

Poinformował też, że według danych którymi dysponuje zabezpieczono ponad 140 mln zł na kontach w ramach sankcji. "Tylko tych środków nie można użyć na rzecz ofiar zbrodni wojennych, tylko mogą być mrożone - zaznaczył.

"Zmiana Konstytucji pozwoli na konfiskatę także z mocą wsteczną. Zamiast kłamać o polskim rządzie, który chce najdalej idących sankcji w UE, opozycja mogłaby pomóc: zmienić Konstytucję dla konfiskaty rosyjskich aktywów, publicznie naciskać Niemcy i inne kraje by odblokowały sankcje" - skomentował wpis Tuska wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Projekt zmiany konstytucji już przygotowany

Projekt zmiany konstytucji został przedstawiony opozycji, zapis jest już przygotowany; zobaczymy, co na to opozycja - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.  Wicemarszałek Sejmu pytany o możliwość rozwiązania kwestii konfiskaty rosyjskich majątków za pomocą zmian w ustawach, Terlecki powiedział, że takie "mniej skomplikowane" zmiany też będą rozważane. Dodał, że kwestia jest obecnie konsultowana z prawnikami

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka