Tusk: PiS proponując zmiany w konstytucji "daje czas na przepisanie majątków"

fot. PAP/Rafał Guz
fot. PAP/Rafał Guz
"Zamiast natychmiast zamrozić lub skonfiskować rosyjskie aktywa, PiS proponuje zmiany Konstytucji. Dają czas na przepisanie majątków. Akurat premier Morawiecki powinien to dobrze rozumieć" - napisał Donald Tusk, komentując zapowiedzi zmian w konstytucji, które dałyby możliwość konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów.

Tusk też przepisał majątek na żonę

O słowa lidera Platformy Obywatelskiej był pytany w Rp.pl wicerzecznik PiS. - Chciałbym przypomnieć, że niedawno dowiedzieliśmy się, że Donald Tusk również przepisał majątek na żonę, więc na jego miejscu nie byłbym taki hop do przodu - powiedział Fogiel.

Jak mówił, że zarzutów Tuska nie warto komentować. - To jest niestety przejaw takiego najgorszego partyjniactwa kogoś, kto nawet w dzisiejszych czasach nie jest w stanie się ponad to wznieść - stwierdził polityk.

Również inni komentatorzy wytknęli szefowi Platformy niekonsekwencję:

Rząd mrozi rosyjskie aktywa

Fogiel zapewnił też, że rząd mrozi rosyjskie aktywa. - Ale zamrożenie aktywów to nie jest pozbawienie własności. Można zamrozić i wtedy się tym nie rozporządza, ale nadal jest się tego właścicielem - mówił. - W przekonaniu Prawa i Sprawiedliwości, po wszystkich analizach, których dokonaliśmy, nie da się tego zrobić bez zmiany w konstytucji w zakresie ochrony prawa własności - dodał i przywołał się na art. 21 konstytucji.

- Jeżeli Donald Tusk ma lepsze rozwiązanie, które by nie wymagało zmiany konstytucji, to my chętnie się z nim zapoznamy - podkreślał i dodał, że na poniedziałkowym spotkaniu z szefem rządu taka propozycja nie padła. - A że to potrwa? Musi potrwać, bo takie są obwarowania przy zmianie konstytucji. Zmiana konstytucji to nie jest spacerek w parku, ale w naszym przekonaniu nie ma innych, o mniejszej wadze prawnej, rozwiązań - mówił.

Tych  środków nie można użyć na rzecz ofiar zbrodni wojennych

Rzecznik rządu był pytany we wtorek w TVP1 o krytyczne uwagi opozycji do tego pomysłu, która twierdzi, że nie ma konieczności zmiany konstytucji, by przejmować majątki oligarchów - wystarczy zastosować art. 46 konstytucji lub skorzystać z ustawy antyterrorystycznej.

- To są informacje nieprawdziwe, ponieważ w aktualnym stanie prawnym można mrozić majątki, ale nie można ich konfiskować. Art. 46 mówi o przepadku rzeczy, ale w przypadku postępowania karnego. To jest zupełnie czymś innym niż przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa, uregulowany specjalnymi przepisami konstytucyjnymi. Mrozić majątki można i to robimy, natomiast nie można ich przekazać w sposób odgórny na rzecz na przykład ofiar napaści rosyjskiej na Ukrainę - tłumaczył Piotr Müller.

Poinformował też, że według danych którymi dysponuje zabezpieczono ponad 140 mln zł na kontach w ramach sankcji. "Tylko tych środków nie można użyć na rzecz ofiar zbrodni wojennych, tylko mogą być mrożone - zaznaczył.

"Zmiana Konstytucji pozwoli na konfiskatę także z mocą wsteczną. Zamiast kłamać o polskim rządzie, który chce najdalej idących sankcji w UE, opozycja mogłaby pomóc: zmienić Konstytucję dla konfiskaty rosyjskich aktywów, publicznie naciskać Niemcy i inne kraje by odblokowały sankcje" - skomentował wpis Tuska wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Projekt zmiany konstytucji już przygotowany

Projekt zmiany konstytucji został przedstawiony opozycji, zapis jest już przygotowany; zobaczymy, co na to opozycja - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki.  Wicemarszałek Sejmu pytany o możliwość rozwiązania kwestii konfiskaty rosyjskich majątków za pomocą zmian w ustawach, Terlecki powiedział, że takie "mniej skomplikowane" zmiany też będą rozważane. Dodał, że kwestia jest obecnie konsultowana z prawnikami

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj131 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka