Pancerna limuzyna używana przez Putina skonfiskowana przez włoskie służby

Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio
Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio
W ramach wymierzonych w rosyjskich oligarchów mających powiązania z Władimirem Putinem sankcji, na Sardynii skonfiskowany został luksusowy samochód Mercedes-Maybach S 650 Guard. Opancerzony pojazd miał być wykorzystywany przez prezydenta Rosji podczas tajnych odwiedzin na włoskiej wyspie.

Samochód używany przez Putina skonfiskowany

— Czarny Mercedes-Maybach S 650 Guard o numerze rejestracyjnym FN133YT to najnowsza zdobycz włoskich służb — przekazało Corriere della Sera.

Opancerzony samochód wyprodukowany w 2018 roku jest wart 600 tysięcy euro (ponad 2,8 mln zł). Włoskie służby skonfiskowały go w ramach sankcji wymierzonych w Aliszera Usmanowa – jednego z najbliższych oligarchów Putina.

Według informacji podanych przez włoską gazetę, Władimir Putin miał podróżować nim podczas swoich tajnych wizyt na Sardynii, w rejonie Porto Crevo. 

Wcześniej Usmanow w ramach sankcji stracił swój jacht Dilbar, który jest największą tego typu jednostką pływającą na świecie. Jego wartość to około 600 mln dolarów.

Zobacz też:

Usmanow a powiązania z mafią i Putinem

Uznawany za jednego z najbogatszych ludzi w Rosji Usmanow w przeszłości był m. in. udziałowcem angielskiego klubu piłkarskiego Arsenal. Obecnie jest on powiązany z rosyjską mafią sołncewską. Oligarcha utrzymuje też przyjacielskie relacje z Władimirem Putinem, a jego majątek szacuje się na około 18 miliardów dolarów.

Usmanowa uznano za honorowego obywatela miejscowości Arzachena na Sardynii. Burmistrz tego miasta, cytowany przez włoskie media poinformował, że oligarcha regularnie "głowy państw, biznesmenów i osobistości, które odgrywały fundamentalną rolę w gospodarce, kulturze i polityce na poziomie światowym".

Zobacz galerię zdjęć:

Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio
Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio Mercedes-Maybach S 650 Guard / Mercedes / Daimler AG - Global Communicatio +1 zdjęcie
Mercedes-Maybach S 650 Guard

Opancerzony samochód oligarchy

Skonfiskowany przez włoskie służby Mercedes-Maybach S 650 Guard jest modelem poprzedniej generacji. Jego elementy wzmacniające wykonano ze specjalnych stopów stali, a także innych materiałów posiadających wysoką wytrzymałość.

Połączenia i złącza przejściowe materiałów wykorzystywały specjalne zakładki. Podwozie zostało zabezpieczone opancerzeniem przygotowanym specjalnie na potrzeby pojazdów Guard. Wewnętrzne powierzchnie okien o grubości 10 cm pokryte są poliwęglanem. Drzwi otwiera i zamyka system hydrauliczny.

Najwyższa klasa ochrony balistycznej

Pojazd spełnia najwyższą klasę ochrony balistycznej VR10, która dostępna jest dla samochodów cywilnych. Standard ten wymaga, by nadwozie oraz okna samochodu zdołały wytrzymać ostrzał z karabinu automatycznego nabojami z rdzeniem z utwardzonej stali.

S 650 Guard posiada również ochronę przed wybuchami. Dach, podłoga i boki spełniają kryteria dyrektywy ERV 2010 (pojazdy odporne na wybuch), w której stosuje się tajne kryteria testowe.

Po kontroli przeprowadzonej przez Federalną Policję Kryminalną Niemiec pojazd ten otrzymał odpowiednią akceptację bez żadnych ograniczeń.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka