Gen. Aleksander Dwornikow, fot. dumaussur.ru
Gen. Aleksander Dwornikow, fot. dumaussur.ru

Jest nowy dowódca wojsk rosyjskich na Ukrainie. Wcześniej walczył w Syrii

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
Moskwa przeorganizowała swoje wojska na Ukrainie. Generałem, któremu powierzono dowodzenie kampanią wojenną jest Aleksander Dwornikow, który wcześniej walczył w Syrii.

Wojna wchodzi w nową, kluczową fazę

Jak zauważa "New York Times", Rosja pierwszy stworzyła centralne dowództwo na polu bitwy, które będzie koordynować działania jednostek powietrznych, lądowych i morskich w momencie, gdy wojna wchodzi w nową, kluczową fazę. Zmiana ta następuje w momencie, gdy Rosja przenosi swoją uwagę na południowo-wschodnią Ukrainę.

Jak twierdzą amerykańscy urzędnicy, Rosja prowadziła swoją kampanię wojskową z Moskwy, co częściowo wyjaśnia, dlaczego jej działania wojenne były tak trudne w obliczu ukraińskiego oporu. Dowódca wojskowy wyznaczony do kierowania operacją, gen. Aleksander Dwornikow, jest dowódcą południowego okręgu wojskowego Rosji i ma duże doświadczenie bojowe w Syrii.

Po niepowodzeniach na północnej Ukrainie, zwłaszcza w okolicach stolicy, Kijowa, siły moskiewskie na wschodzie Ukrainy wydają się być w impasie - wynika z najnowszej oceny Institute for the Study of War, waszyngtońskiego think tanku. Wojska "nie są w stanie umożliwić rosyjskiego przełomu i mają słabe morale" - napisano.

Dwornikow ma duże doświadczenie bojowe w Syrii

"Ten dowódca ma duże doświadczenie w rosyjskich operacjach w Syrii. Dlatego oczekuje się, że ogólne dowodzenie rosyjskimi wojskami i kontrola nad nimi ulegną poprawie" - podkreśla BBC.

Według źródła, Rosja nadal będzie starała się osiągnąć jakiś sukces na Ukrainie przed 9 maja.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał w czwartek w rozmowie z brytyjską stacją Sky News, że rosyjskie wojska ponoszą na Ukrainie znaczące straty w ludziach.

Od początku wojny Rosja do tej pory tylko dwa razy oficjalnie podała liczbę swoich zabitych żołnierzy - 25 marca twierdziła, że zginęło 1351 żołnierzy. USA szacowały, że do końca marca zginęło ponad 10 tys. Rosjan.

"Ukraińska Prawda" przypomina, że Dwornikow w 2016 roku otrzymał tytuł "bohatera Federacji Rosyjskiej". Od 2000 do 2003 roku służył w Północnokaukaskim Okręgu Federacji Wojskowej Rosji jako szef sztabu, a później w Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, która brała udział w obu wojnach czeczeńskich.

ja

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj38 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka