Kopalnia złota w Pietropawłowsku. Grozi jej bankructwo.
Kopalnia złota w Pietropawłowsku. Grozi jej bankructwo.

Kopalni złota na Kamczatce grozi bankructwo. Wszystko przez sankcje

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Rosyjskie firmy zadłużone na Zachodzie przeżywają ogromny kryzys. Do państwowych kolei, którym grozi krach na skutek sankcji, doszła właśnie kopalnia złota w Pietropawłowsku - nie może ona uregulować długów, ani sprzedawać złota na zagranicznym rynku.

Rosyjski gigant notowany na giełdzie w Londynie ostrzegł już inwestorów, że może zostać bankrutem w związku z obsługą własnego zadłużenia - podaje m.in. "The Guardian". Powód? Regulacje Federacji Rosyjskiej uniemożliwiają transfer walut poza kraj.

Pietropawłowsk jest zadłużony na 200 mln dolarów w Gazprombanku - głównego klienta przedsiębiorstwa, objętego sankcjami z Wielkiej Brytanii. Spółka kupuje od producenta kruszcu zdecydowaną większość rezerw złota. Obecnie nie ma z czego dokonywać zakupów, ponieważ również jest zadłużona. Tylko w zeszłym miesiącu Gazprombankowi kopalnia nie była w stanie oddać pół miliona dolarów odsetek ze względu na sankcje.

Zobacz:

Pietropawłowsk rozważa nawet wystawienie firmy na sprzedaż. - Opcja ta obejmuje sprzedaż całości udziałów spółki w jej operacyjnych spółkach zależnych tak szybko, jak to praktycznie możliwe - ogłosiło przedsiębiorstwo. Zarząd kopalni złota wyznaczył doradcę restrukturyzacyjnego, odpowiedzialnego za sprzedaż udziałów Pietropawłowska w spółkach zależnych.

- W obecnej sytuacji zarząd uważa, że refinansowanie obligacji będzie bardzo trudne - poinformowało przedsiębiorstwo z siedzibą na Kamczatce. To nie pierwszy przypadek widma krachu potężnych spółek w Rosji, odkąd świat zachodni nałożył gospodarcze sankcje.

W poniedziałek ogłoszono, że Koleje Rosyjskie nie spłaciły do 14 marca odsetek od obligacji i zostały uznane za niewypłacalne - oświadczył Komitet ds. Ustaleń ws. Kredytowych Instrumentów Pochodnych (CDDC). Wartość odsetek szacuje na 250 mln franków, których termin wykupu mija w 2026 roku. Powodem widma bankructwa w przypadku kolei i kopalni złota to niemożność dokonywania transakcji w walutach obcych. Koleje Rosyjskie są pierwszym rosyjskim podmiotem, ogłoszonym jako niewypłacalny od początku inwazji Kremla na Ukrainę.

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka