Ukraina reaguje na słowa papieża. Franciszek mówił o "szczekaniu" przez NATO

Papież Franciszek zaskakuje ws. wojny na Ukrainie.
Papież Franciszek zaskakuje ws. wojny na Ukrainie.
Postawa papieża Franciszka w sprawie wojny budzi coraz większe niezrozumienie również na Ukrainie. Rzecznika ukraińskiego MSZ mocno poruszyły słowa ojca świętego, dotyczące przyczyn wybuchu konfliktu. Zdaniem Franciszka, to NATO prowokowało Rosję do eskalacji.

Watykan w ciągu ponad dwóch miesięcy od rozpoczęcia inwazji krytykował dozbrajanie Ukrainy. Papież Franciszek ciągle szuka porozumienia z rosyjską cerkwią i chciałby spotkać się z Władimirem Putinem. Jednocześnie, głowa kościoła katolickiego odrzuca propozycję pielgrzymki do Kijowa, by wesprzeć Ukraińców. We wtorek ukazał się wywiad w "Corriere della Sera", w którym Franciszek oskarżył pośrednio NATO o wybuch wojny. 

Zobacz: 

Zdaniem papieża, doprowadziło do niej m.in. "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". - To złość; nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona - oznajmił. Dziś z kolei ukazała się rozmowa z portalem "Hromadske", w której do słów Franciszka odniósł się rzecznik ukraińskiego MSZ. 

- Doceniamy, że Ukraina pozostaje w centrum jego uwagi. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki papieża na rzecz przywrócenia sprawiedliwego pokoju i zakończenia wojny, która w żaden sposób nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę - przypomniał Oleg Nikołenko. 

Rzecznik ukraińskiej dyplomacji jeszcze raz zaprosił Franciszka do Kijowa i poprosił o wzywanie do zakończenia działań wojennych przez Rosję. - I dla papieża, i dla całego świata stało się teraz absolutnie jasne, że ani Rosja, ani osobiście Putin nie są nastawione na zatrzymanie rozlewu krwi na ukraińskiej ziemi - stwierdził Nikołenko. 

Ta prośba najpewniej znowu zostanie zignorowana, ponieważ Franciszek zapowiedział, iż najpierw chce się spotkać z Władimirem Putinem w Moskwie. Życzenie to nie zostało dotąd zaakceptowane przez Kreml. 

Przeczytaj opinię Tomasza Terlikowskiego na temat strategii Watykanu

GW

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka