Papież Franciszek zaskakuje ws. wojny na Ukrainie.
Papież Franciszek zaskakuje ws. wojny na Ukrainie.

Ukraina reaguje na słowa papieża. Franciszek mówił o "szczekaniu" przez NATO

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Postawa papieża Franciszka w sprawie wojny budzi coraz większe niezrozumienie również na Ukrainie. Rzecznika ukraińskiego MSZ mocno poruszyły słowa ojca świętego, dotyczące przyczyn wybuchu konfliktu. Zdaniem Franciszka, to NATO prowokowało Rosję do eskalacji.

Watykan w ciągu ponad dwóch miesięcy od rozpoczęcia inwazji krytykował dozbrajanie Ukrainy. Papież Franciszek ciągle szuka porozumienia z rosyjską cerkwią i chciałby spotkać się z Władimirem Putinem. Jednocześnie, głowa kościoła katolickiego odrzuca propozycję pielgrzymki do Kijowa, by wesprzeć Ukraińców. We wtorek ukazał się wywiad w "Corriere della Sera", w którym Franciszek oskarżył pośrednio NATO o wybuch wojny. 

Zobacz: 

Zdaniem papieża, doprowadziło do niej m.in. "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". - To złość; nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona - oznajmił. Dziś z kolei ukazała się rozmowa z portalem "Hromadske", w której do słów Franciszka odniósł się rzecznik ukraińskiego MSZ. 

- Doceniamy, że Ukraina pozostaje w centrum jego uwagi. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki papieża na rzecz przywrócenia sprawiedliwego pokoju i zakończenia wojny, która w żaden sposób nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę - przypomniał Oleg Nikołenko. 

Rzecznik ukraińskiej dyplomacji jeszcze raz zaprosił Franciszka do Kijowa i poprosił o wzywanie do zakończenia działań wojennych przez Rosję. - I dla papieża, i dla całego świata stało się teraz absolutnie jasne, że ani Rosja, ani osobiście Putin nie są nastawione na zatrzymanie rozlewu krwi na ukraińskiej ziemi - stwierdził Nikołenko. 

Ta prośba najpewniej znowu zostanie zignorowana, ponieważ Franciszek zapowiedział, iż najpierw chce się spotkać z Władimirem Putinem w Moskwie. Życzenie to nie zostało dotąd zaakceptowane przez Kreml. 

Przeczytaj opinię Tomasza Terlikowskiego na temat strategii Watykanu

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka