Artykuł Mateusza Morawieckiego w "Daily Telegraph" rozwścieczył urzędników na Kremlu

Premier Mateusz Morawiecki zdenerwował deputowaną Irinę Jarową, fot. PAP/Wikipedia
Premier Mateusz Morawiecki zdenerwował deputowaną Irinę Jarową, fot. PAP/Wikipedia
Rosja atakuje premiera Mateusza Morawieckiego za jego artykuł w "Daily Telegraph" na temat sytuacji Europy po agresji Rosji na Ukrainę. "Rozgniewał on sporo kremlowskich urzędników" - skomentował szef rządu na Twitterze.

Artykuł Mateusza Morawieckiego w "Daily Telegraph"

"Odrodzenie Europy możliwe było tylko pod jednym warunkiem. Trzeba było zbudować system, w którym już nigdy więcej nie będzie możliwa wojna i już nigdy więcej nie będzie możliwa ideologia totalitarna. Agresja Rosji na Ukrainę sprawia, że cała Europa musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy fundamenty naszej wolności są dziś bezpieczne" - napisał Mateusz Morawiecki.


"To, co dzieje się na Ukrainie oznacza powrót wyklętych ideologii. Zupełna przewrotność działań Rosji, polega na tym, że dziś Putin buduje nowy rosyjski imperializm w oparciu o mit zwycięstwa nad nazizmem, a jego propaganda agresję na Ukrainę przedstawia jako operację „denazyfikacji” kraju" - czytamy dalej.

„Ruski mir” Władimira Putina to odpowiednik XX-wiecznych komunizmu i nazizmu. To ideologia, którą Rosja uzasadnia całkowicie zmyślone prawa i przywileje dla swojego kraju, a także jest fundamentem opowieści o specjalnej misji dziejowej narodu rosyjskiego. W imię tej koncepcji zrównany został z ziemią Mariupol oraz dziesiątki ukraińskich miast - wyjaśnia premier.

"Nie możemy mieć złudzeń. To nie jest szaleństwo, ale świadomie zaprojektowana strategia, która już otworzyła drogę do ludobójstwa. (...) Dziś nie wystarczy byśmy wspierali Ukrainę w militarnym zwycięstwie nad Rosją. Musimy przeciwdziałać tej nowej potwornej ideologii.

Dlatego tak jak kiedyś Niemcy zostały poddane denazyfikacji, tak dziś jedyną szansą dla Rosji i dla cywilizowanego świata jest deputinizacja. Jeśli nie podejmiemy tej pracy teraz, to stracimy nie tylko Ukrainę. Stracimy również własną duszę, a potem wolność i suwerenność. Bo Rosja nie zatrzyma się na Kijowie. Rozpoczęła długi marsz na Zachód. Od nas zależy, gdzie ją zatrzymamy" - napisał szef polskiego rządu.

Rosja odpowiada na artykuł polskiego premiera

Na odpowiedź Kremla nie trzeba było długo czekać.

- Była to kwintesencja nienawiści do Rosjan, która dotknęła polską politykę, polskie przywództwo i - nad czym ubolewamy - dużą część polskiego społeczeństwa - stwierdził Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina.

Według  wiceszefowej rosyjskiej Dumy Iriny Jarowej wypowiedź polskiego premiera jest "w swej istocie faszystowska". - To nie tylko jego osobisty wstyd, to zdrada pamięci tysięcy Polaków zgładzonych przez Hitlera i Banderę oraz tysięcy Polaków uratowanych przez żołnierzy radzieckich. To jest przestępstwo - powiedziała Jarowa, cytowana przez agencję TASS.

- Cała retoryka rusofobiczna przekształciła się już w zbrodniczą ustawę o ekstremizmie, co grozi tym, że stanie się nową euroamerykańską eugeniką. To już w historii świata było źródłem rasizmu i faszyzmu - uważa wiceprzewodnicząca Dumy.

"Moja wypowiedź dla Daily Telegraph wywołała odpowiedź Kremla. Według wiceszefowej rosyjskiej Dumy jest ona “w istocie faszystowska”. W Polsce mamy dwa powiedzenia odnoszące się do tej sytuacji. »Prawda w oczy kole« i »uderz w stół, a nożyce się odezwą...« - napisał premier na Facebooku.


Szefa polskiego rządu zaatakowała także rosyjska telewizja. Proputinowska propagandystka Olga Skabiejewa powiedziała, że dzięki takim ludziom jak on "Polska kilkakrotnie przestawała istnieć jako niepodległe państwo".

ja

Czytaj także:

Zabójstwo Polaka na Nowym Świecie. Policja szuka sprawców [WIDEO] 

Inflacja uderza w nasze kieszenie. Jest wysoka, a będzie gorzej

Bayraktary w akcji. Zniszczyły kilka pozycji Rosji na Wyspie Węży

Mazurek w mailach ze skrzynki Dworczyka. Chodziło o Manna, rozpętała się burza

Krystian Ochman w finale Eurowizji. Jak sobie poradził w półfinale? Kim jest?

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka