Polskie czołgi pomagają Ukraińcom na froncie. USA i nasz kraj w czołówce wsparcia

W sieci pojawiło się nagranie pokazujące konwój polskich czołgów T-72M1 w obwodzie charkowskim. Źródło: Twitter/@Osinttechnical
W sieci pojawiło się nagranie pokazujące konwój polskich czołgów T-72M1 w obwodzie charkowskim. Źródło: Twitter/@Osinttechnical
W sieci pojawiło się nagranie pokazujące konwój polskich czołgów T-72M1 w obwodzie charkowskim. Jest to nie jedyny rodzaj polskiej broni jaka jest używana w armii ukraińskiej.

Czołg T-72M1 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wozów bojowych. Czołg przeznaczony do ataku w wojnie manewrowej, posiada małą masę, niską sylwetkę i potężne uzbrojenie zasilane automatem załadowania umożliwiającym oddanie 6-8 strzałów na minutę.

Skuteczne "Pioruny" 

Na Ukrainie sfilmowano po raz pierwszy również użycie polskich przenośnych zestawów rakietowych Piorun. Na nagraniu widać, że użyto ich do zestrzelenia rosyjskiego bezzałogowca Orlan-10, który jest używany do pokazywania celów artylerii rosyjskiej. 

Według obrońców Ukrainy Pioruny są skuteczne "Trafiają w punkt, są niezawodne w nocy i lepsze od stingerów" – twierdzą.

Polska i USA w czołówce państw pomagających Ukrainie

Zestawiając pomoc wojskową dla Ukrainy (dostawy broni i wyposażenia od 24 stycznia do 10 maja 2022), na pierwszym miejscu znalazły się USA z kwotą 13,9 mld euro, a na drugim Polska (1,52 mld euro). Następne są Wielka Brytania (1,34 mld euro) oraz Niemcy (0,6 mld euro).

Jeśli chodzi o pomoc w liczbach bezwzględnych, na czele znajdują się Stany Zjednoczone, które wspomogły Ukrainę pomocą o równowartości 42,95 mld euro (głównie dostawy sprzętu wojskowego). Następne w kolejności kraje, które udzieliły największej pomocy rządowej, to Wielka Brytania (4,79 mld euro), UE i KE (4,12 mld euro), Polska (2,57 mld euro) i Niemcy (2,35 mld euro).

MP

Czytaj:Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka