Sergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.
Sergiej Ławrow, szef MSZ Rosji.

Kuriozalny apel Ławrowa do WHO. Nie chce, by Kijów przeszkadzał w "operacji specjalnej"

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Szef rosyjskiego MSZ Sergiej Ławrow zwrócił się do WHO, aby ta powstrzymała "kijowski reżim" przed... obroną terytorium Ukrainy. Dyplomata tłumaczył to potrzebą zapewnienia humanitarnych warunków ludności cywilnej w okupowanym Donbasie.

W środę doszło do rozmowy telefonicznej przewodniczącego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesua z Sergiejem Ławrowem. Wśród poruszanych tematów była kwestia zapewnienia ochrony ludności cywilnej na Ukrainie, ale nie tylko. 

- W szczególności skupiono się na sytuacjach konfliktowych, które mają negatywny wpływ na potrzeby zdrowotne ludności cywilnej, zwłaszcza w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Poruszono także kwestię sytuacji zdrowotnej na Ukrainie i w Donbasie - brzmi komunikat rosyjskiego MSZ, cytowany przez agencję TASS. 

Zobacz: 

- Strona rosyjska przedstawiła konkretne fakty dotyczące przyczyn kryzysu humanitarnego, który pojawił się w wyniku antykonstytucyjnego puczu z 2014 roku i późniejszej agresji kijowskiego reżimu na ludność Donbasu, wraz z całkowitą blokadą republik Donieckiej i Ługańskiej - dodano w oświadczeniu rosyjskiego państwa. 

Ławrow zapewnił przy tym, że Rosja nie ma zamiaru opuścić WHO. Jego zdaniem, "należy unikać upolitycznionych decyzji, które mogą zagrozić międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i poważnie utrudnić skuteczne współdziałanie państw członkowskich i WHO".

MSZ Rosji domaga się, by organizacja wpłynęła na konflikt na Ukrainie i doprowadziła do tego, by "operacja specjalna" przebiegała bez zakłóceń. "Ławrow szczegółowo opisał działania podejmowane na co dzień w ramach specjalnej operacji wojskowej w celu złagodzenia cierpień ludności cywilnej i wezwał WHO do wywarcia wpływu na reżim kijowski, by nie utrudniał realizacji proponowanych w tym celu środków" - podkreślono w komunikacie. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka