Brytyjski wywiad doniósł o zwolnieniu czołowych rosyjskich dowódców. Powodem są niepowodzenia Rosjan na Ukrainie. (fot. PAP)
Brytyjski wywiad doniósł o zwolnieniu czołowych rosyjskich dowódców. Powodem są niepowodzenia Rosjan na Ukrainie. (fot. PAP)

Putin zwolnił ważnych dowódców. To kara za niepowodzenia na Ukrainie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Brytyjski wywiad informuje, że w związku z niepowodzeniami Rosjan na Ukrainie, czołowi dowódcy armii zostali odwołani. Zwolnieni zostali m. in. dowódcy floty czarnomorskiej oraz 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej. — Rosji będzie ciężko przejąć inicjatywę w takich warunkach — stwierdził brytyjski wywiad.

Czołowi rosyjscy dowódcy odwołani

Brytyjski wywiad poinformował, że odwołani zostali trzej dowódcy wysokiego szczebla:

  • porucznik Sergiej Kisel, dowódca 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, odwołany z powodu niezajęcia Charkowa
  • wiceadmirał Igor Osipov, który dowodził flotą czarnomorską. Głównym powodem jego odwołania miało być zatonięcie krążownika rakietowego Moskwa,
  • generał Walery Gerasimov, najwyższy rangą dowódca wojskowy

Powodem ich zwolnienia są niepowodzenia rosyjskiej armii podczas trwającej "operacji specjalnej" na Ukrainie. Brytyjski wywiad uważa, że jakość dowodzenia Rosjan stale się pogarsza, w związku z kolejnymi porażkami oraz szukaniem "kozła ofiarnego".

Brytyjczycy podkreślają, że scentralizowany system dowodzenia Rosjan jest niewydolny, a także utrudnia podejmowanie kluczowych decyzji, ponieważ oficerowie chcą otrzymywać potwierdzenie od ich najwyższych przełożonych.

Porażki Rosjan na Ukrainie

Niektóre niepowodzenia armii rosyjskiej są oczywiste dla świata. Gdy stało się jasne, że upadł plan Putina związany z błyskawiczną inwazją, jego wojska zostały zmuszone do wycofania się z okolic Kijowa i obszarów północnej Ukrainy.

Niedawno Ukraińscy żołnierze dotarli do granicy z Rosją, nieopodal Charkowa – drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

Uważa się, że Rosjanie powoli posuwają się naprzód w Donbasie, który obejmuje kontrolowane przez prorosyjskich separatystów obwody doniecki i ługański.

Według doniesień natężenie walk w Donbasie jest zmienne i obie strony zdobywają i tracą tereny. 

Sztab generalny Ukrainy poinformował, że wokół Słowiańska, na północ od Doniecka Rosjanie ponieśli "znaczne straty".

Doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowicz poinformował o wysadzeniu przez ukraińskich dywersantów torów kolejowych w celu uniemożliwienia dotarcia pancernego pociągu przewożącego rosyjskich żołnierzy do okupowanego przez nich Melitopolu.


RB


Czytaj dalej

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj45 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka