Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

Polska wyśle wojsko na pomoc do tych krajów, gdy zaatakuje Putin? Deklaracja Morawieckiego

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Polska pomoże Finlandii i Szwecji w przypadku napaści ze strony Rosji - zadeklarował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej podobną deklarację złożył rząd Wielkiej Brytanii.

Wciąż ważą się losy przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Choć zdecydowana większość członków Paktu Północnoatlantyckiego jest za, to przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadają się władze Turcji i Chorwacji. Z kolei Kreml zagroził, że jakiekolwiek rozszerzanie wpływów wojskowych NATO w basenie Morza Bałtyckiego spotka się z "odpowiednią reakcją" Federacji Rosyjskiej. 

Zobacz: 

Gwarancje od Polski

Według Mateusza Morawieckiego, szybka ścieżka przystąpienia do Paktu przez Finów i Szwedów byłoby działaniem wielce pożądanym, "istotnym sygnałem wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie i poważną porażką Kremla". Premier zadeklarował, że tylko "za pomocą naszych zdolności wojskowych i mocnych sankcji" można odstraszyć Rosję. Dlatego, jeśli wojska Władimira Putina uderzą na wspomniane dwa kraje w czasie procedury przystąpienia do NATO , Polska udzieli im wojskowej pomocy. 

- Putin to nie tylko wariat, za którego wielu go uważa, wie dobrze, że pokonanie Zachodu wiąże się z jego podziałem, musimy w związku z tym być zjednoczeni - przekazał Morawiecki. Szef rządu opowiada się za budową stałych baz wojskowych NATO w naszej części Europy. - Polska jest gotowa do budowy takich baz, które byłyby miejscem stacjonowania lekkich oddziałów w sposób stały - podkreślił. 


Brytyjczycy nadejdą z odsieczą 

Tydzień temu podobne gwarancje dla Finlandii i Szwecji złożyli Brytyjczycy, którzy podpisali odpowiednie umowy o współpracy wojskowej ze Sztokholmem i Helsinkami. - Wojna na Ukrainie zmusza nas do podejmowania trudnych decyzji, ale suwerenne narody muszą mieć możliwość podejmowania swobodnie takich decyzji, bez groźby nacisków lub odwetu - tłumaczył Boris Johnson. - Na żądanie drugiej strony, przyjdziemy tej stronie ze wsparciem - zapewnił brytyjski premier. 

Stany Zjednoczone "nie będą tolerować żadnej agresji" 

Wsparcie dla Finlandii i Szwecji mają zapewnić też Amerykanie. Doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan potwierdził, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować żadnej agresji wobec Finlandii i Szwecji przed ich akcesją do NATO - mimo nieobowiązywania zasady wzajemnej pomocy na podstawie art. 5. Rosja szykuje się do cyberataków na infrastrukturę krytyczną państw, ubiegających się o akcesję do NATO. 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka