Morderstwo na Nowym Świecie. Jeden ze sprawców był już dobrze znany służbom

Jeden ze sprawców morderstwa na Nowym Świecie był już znany policji. W 2019 roku brał udział w podpaleniu klubu przy ul. Foksal w Warszawie. (fot.srodmiescie.policja.waw.pl)
Jeden ze sprawców morderstwa na Nowym Świecie był już znany policji. W 2019 roku brał udział w podpaleniu klubu przy ul. Foksal w Warszawie. (fot.srodmiescie.policja.waw.pl)
Łukasz Goławski jest jednym z poszukiwanych w związku z zabójstwem na Nowym Świecie w Warszawie. Okazuje się, że jest on już dobrze znany organom ścigania. Na początku maja usłyszał prawomocny wyrok za współudział z Krzysztofem U. ps. "Fama" w podpaleniu klubu przy ul. Foksal w 2019 roku.

Policjanci Komendy Rejonowej Policji Warszawa I na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie poszukują dwóch mężczyzn podejrzewanych o zabójstwo na Nowym Świecie.

— W dniu 8 maja 2022 roku w Warszawie przy ul. Nowy Świat 30 działając w zamiarze bezpośrednim, wspólnie i w porozumieniu Sebastian Włodarczyk l.23, zam. Warszawa i Łukasz Goławski l. 27, zam. Warszawa dokonali zabójstwa 29-letniego mężczyzny poprzez trzykrotne ugodzenie pokrzywdzonego ostrym narzędziem w klatkę piersiową, co skutkowało zgonem pokrzywdzonego — informuje policja.

Goławski był już znany policji

Z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy wynika, że 27-letni Goławski był współpodejrzanym w procesie Krzysztofa U. ps. Fama, oskarżonego o podpalenie klubu przy ul. Foksal 16 września 2019 roku. Biegły z zakresu pożarnictwa stwierdził, że do spalenia budynku, w którym od 26 września miał zacząć funkcjonować ekskluzywny klub nocny, doszło w wyniku umyślnego działania.

Śledczy przeanalizowali nagrania z monitoringu. Na jednej ze stopklatek wyodrębniono bardzo dokładnie twarz mężczyzny. W uszczegółowieniu materiału dowodowego bardzo pomogły prokuraturze wyjaśnienia tzw. małego świadka koronnego, który przekazał śledczym, że Krzysztof U. ps. "Fama" kilka dni przed podpaleniem klubu dostał się do środka, by zapoznać się z rozkładem budynku. Prawdomówność świadka potwierdziły nagrania z monitoringu.

Atak na konkurencję

Śledczy ustalili, że "Fama" przyjął zlecenie podpalenia klubu od właścicieli lokalu "The View" przy ulicy Twardej w Warszawie – Roberta P. i Zbigniewa L. Klub na Foksal miał być dla nich bezpośrednią konkurencją na rozrywkowej mapie miasta. P. i L. mieli "nakłaniać bezpośrednio i telefonicznie", "konsultować sposób popełnienia przestępstwa", a także porę, o której do niego dojdzie.

Sprawcy wtargnęli do klubu wyłamując okno i "wykorzystując mieszaninę łatwopalnych cieczy, które ostały wcześniej przygotowane", "wzniecili pożar poprzez zainicjowanie wielu ognisk ognia". "Fama" osobiście miał dopilnować, żeby lokal spłonął, zanim ktoś rozpocznie interwencję. 23 października 2019 r. prokuratura uzupełniła "Famie" i jego wspólnikom zarzuty o podpalenie śródmiejskiego klubu.

Goławski skazany za współudział

W lutym 2021 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Goławskiego za współudział w podpaleniu klubu. Usłyszał on wyrok skazujący go na karę 3 lat i 6 miesięcy więzienia, a także wymierzający grzywnę. Razem z nim za podpalenie klubu zostali skazani Karol T. na 8 lat więzienia, Damiana A. na 15 lat pozbawienia wolności, oraz Wojciech S. na 8 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń mediów, 6 maja 2022 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie zmniejszył Goławskiemu wyrok do 3 lat więzienia.

Morderstwo na Nowym Świecie

Dwa dni po uprawomocnieniu się wyroku Łukasz Goławski wraz z Sebastianem Włodarczykiem brali udział w zabójstwie na Nowym Świecie w Warszawie. Od poniedziałku poszukiwani oni są listami gończymi, a ich wizerunki zostały opublikowane na stronie Komendy Stołecznej Policji.

Policja apeluje o kontakt każdego, kto może wiedzieć, gdzie mogą przebywać poszukiwani.

— Ostrzega się, że za ukrywanie poszukiwanego lub pomaganie mu w ucieczce grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 — podkreślają służby. Śledczy zapewniają pełną anonimowość.

— Zwracamy się z prośbą o zgłaszanie się naocznych świadków zdarzenia oraz osoby, które posiadają informacje dotyczące tego zdarzenia i kontakt z Oficerem Dyżurnym KRP Warszawa I, nr tel. 47-72-391-50, Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Rejonowej Policji Warszawa I, tel. 47-72-391-30 lub 47-72-391-32, z prowadzącym postępowanie nr tel. 47-72-391-14 lub numerem alarmowym 112 — apeluje policja.


RB


Czytaj: 

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo