Nieopodal Shark Bay w Australii odkryto największą roślinę na świecie, która rozwijała się przez 4500 lat. (fot. Shark Bay/Flickr/Lock the Gate Alliance)
Nieopodal Shark Bay w Australii odkryto największą roślinę na świecie, która rozwijała się przez 4500 lat. (fot. Shark Bay/Flickr/Lock the Gate Alliance)

Odkryto największą roślinę na świecie. Jest trzy razy większa od Manhattanu

Redakcja Redakcja Odkrycia Obserwuj temat Obserwuj notkę 15
U wybrzeży Australii odkryto największą znaną roślinę na ziemi – trawę morską, która jest około trzy razy większa od Manhattanu.

Badania nad podwodną łąką

Korzystając z testów genetycznych, naukowcy ustalili, że duża podwodna łąka w Australii Zachodniej jest w rzeczywistości jedną rośliną. Uważa się, że rozwijała się z jednego nasiona przez co najmniej 4500 lat.

— Obejmuje około 200 kilometrów kwadratowych — poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Australii Zachodniej.

Zespół badaczy przypadkowo natknął się na to odkrycie w Shark Bay, około 800 km na północ od Perth. Postanowił on podjąć działania w celu zrozumienia różnorodności genetycznej tego gatunku, znanego również jako chwast wstążkowy. Powszechnie występuje wzdłuż części wybrzeża Australii.

Jedna, wielka roślina

Naukowcy zebrali pędy z całej zatoki i przebadali około 18 000 markerów genetycznych, aby stworzyć „odcisk palca” każdej próbki. Naukowcy chcieli w ten sposób dowiedzieć się, ile roślin tworzy łąkę.

— Odpowiedź nas zwaliła - był tylko jeden! — powiedziała Jane Edgeloe, główna autorka badania. — To wszystko to tylko jedna roślina, która rozrosła się na 180 km w Shark Bay, co czyni ją największą znaną rośliną na Ziemi — dodała.

Odporna na trudne warunki

Roślina jest również godna uwagi ze względu na swoją mrozoodporność, ponieważ rosła w miejscach o bardzo zmiennych warunkach.

— Wydaje się, że jest bardzo odporna, doświadczając szerokiego zakresu temperatur i zasolenia oraz ekstremalnie wysokich warunków oświetleniowych, które razem byłyby bardzo stresujące dla większości roślin — powiedziała dr Elizabeth Sinclair, jedna z badaczek.

Gatunek ten na ogół rośnie jak trawnik w tempie do 35 cm rocznie. W ten sposób naukowcy oszacowali, że rozrost do obecnych rozmiarów zajęło 4500 lat. Badania opublikowano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B.


RB


Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości