Rosyjskie przedszkolaki śpiewają, że są gotowe na śmierć za Putina

Nagranie z rosyjskiego przedszkola obiegło sieć. Fot. YouTube
Nagranie z rosyjskiego przedszkola obiegło sieć. Fot. YouTube
W sieci pojawiło się nagranie, na którym dzieci z rosyjskiego przedszkola zostały zmuszone do zaśpiewania z pracownicami placówki, że są gotowe umrzeć za „wujka Wowę” (to przydomek prezydenta Władimira Putina).

Przedszkolaki i patriotyczna pieśń o Putinie

Na filmiku nauczycielki ubrane są na galowo, starsze dzieci w wojskowe mundury, a dziewięcioro najmłodszych w koszulki, których kolory mają się układać w symbole rosyjskiej flagi. Wszyscy mają na piersiach przyczepioną wielką literę Z. Dzieci mają poważne, surowe twarze, a maluchy dumnie podnoszą pięści w górę.

Wideo było rozpowszechniane w sieciach społecznościowych przez kilka rosyjskich profili, a autentyczność nagrania potwierdził dziennikarz BBC Francis Scarr, który przetłumaczył główną sekwencję z piosenki.

Jak mówi Scarr, dzieci śpiewają: "jeśli dowódca wzywa nas do ostatniej bitwy naszego życia, wujku Wowa, jesteśmy z tobą!".

Zobacz nagranie:

Nagranie rozpowszechniane przez kremlowską propagandę wywołało szok wśród ludzi Zachodu, jak przedszkolaki mogą śpiewać o takich rzeczach, zwłaszcza że na Ukrainie dzieci giną naprawdę.

Na Ukrainie zginęło ponad 250 dzieci

UNICEF poinformował, że od 24 lutego 2022 r. co najmniej 262 dzieci zostało zabitych, a 415 rannych na skutek wojny na Ukrainie. Po stu dniach wojny 5,2 mln dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej.

"1 czerwca obchodziliśmy Dzień Dziecka na Ukrainie i w całym regionie. Zamiast świętować tę okazję, mamy setny dzień wojny, która zniszczyła życie milionów dzieci. Bez natychmiastowego zawieszenia broni i wynegocjowanego pokoju, najmłodsi nadal będą cierpieć, a skutki wojny dotkną bezbronne dzieci na całym świecie" - powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF Catherine Russell.

Według danych OHCHR (Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka) każdego dnia na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji średnio dwoje dzieci traci życie, a czworo zostaje rannych głównie w wyniku ataków z wykorzystaniem broni palnej i materiałów wybuchowych na zaludnionych obszarach.

Jak podaje UNICEF, obiekty infrastruktury cywilnej, w tym 256 ośrodków medycznych i co szósta szkoła wspierana przez UNICEF na wschodzie kraju, zostały zdewastowane.

UNICEF alarmuje, że wojna na Ukrainie spowodowała poważny kryzys w zakresie ochrony dzieci. Najmłodsi uciekający przed przemocą są narażeni na rozdzielenie z rodziną, przemoc, nadużycia, wykorzystanie seksualne i handel ludźmi. Większość z nich była świadkami traumatycznych wydarzeń.

"Dzieci pilnie potrzebują bezpieczeństwa i wsparcia psychologicznego, zwłaszcza te rozdzielone z rodzinami i przemieszczające się bez opieki. Ponad wszystko potrzebują jednak pokoju" - podkreślono w informacji prasowej.

ja

Czytaj także:

Opłaty za drogi ekspresowe? Morawiecki z jednoznacznym komunikatem
Terlecki wspomina romans z Korą. Tego na pewno nie wiedzieliście
Opozycja zwiera szeregi. Będzie kontrolować wybory, jest porozumienie z Tuskiem
Miedwiediew grozi eskalacją wojny. "Wszystko jest teraz w rękach Boga"
Ostrzelano tramwaj i autobus ze śrutu. Groźne sceny w WarszawieLubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka