Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w piątek, że rząd nie wprowadzi żadnych nowych opłat za drogi ekspresowe dla samochodów osobowych. Źródło: commons.wikimedia.org
Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w piątek, że rząd nie wprowadzi żadnych nowych opłat za drogi ekspresowe dla samochodów osobowych. Źródło: commons.wikimedia.org

Opłaty za drogi ekspresowe? Morawiecki z jednoznacznym komunikatem

Redakcja Redakcja Transport Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że rząd nie wprowadzi żadnych nowych opłat za drogi ekspresowe dla samochodów osobowych. Zaznaczył, że "w internecie pojawiły się kolejne fake newsy związane z rzekomymi planami rządu".

"W internecie pojawiły się kolejne fake newsy związane z rzekomymi planami rządu. Warto je zweryfikować. STOP FAKE NEWS. Rząd nie wprowadzi żadnych nowych opłat za drogi ekspresowe dla samochodów osobowych!" - zapewnił szef rządu we wpisie na Facebooku.


Nie będzie nowych opłat za drogi ekspresowe 

Po tym, gdy Komisja Europejska zaakceptowała w środę polski Krajowy Plan Odbudowy, minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przyznał w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami, że "reforma w ramach KPO w sprawie opłat za drogi ekspresowe faktycznie jest, ale dotyczy ona samochodów wysokotonażowych, czyli ciężarowych, czyli tego co już dzisiaj jest".

Reforma - dodał Buda - miałaby rozszerzyć system opłat na inne drogi, które dzisiaj nie są nim objęte.

- Budujemy rocznie kilkaset kilometrów dróg ekspresowych, a one nie są włączane do systemu równolegle. Komisja Europejska pytała, dlaczego mamy tyle dróg ekspresowych, a systemem objętych jest tylko część. Tylko takie oczekiwania KE są w tym zakresie. Nie ma takich planów z naszej strony i ze strony KE, aby reforma dotyczyła samochodów osobowych - zapewnił minister.

Resort infrastruktury zapewnił w czwartek, że nie są prowadzone ani planowane prace związane z objęciem odcinków dróg ekspresowych opłatami za przejazd pojazdów lekkich (m.in. samochody osobowe, motocykle).

"Najbliższe rozszerzenie systemu poboru opłat jest planowane wyłącznie dla pojazdów o dmc (dopuszczalna masa całkowita - PAP) powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Docelowo system poboru opłat od tych pojazdów powinien objąć wszystkie autostrady i drogi ekspresowe wybudowane i oddane w użytkowanie od ostatniego rozszerzenia sieci dróg płatnych. Sieć objęta opłatą elektroniczną od tych pojazdów będzie sukcesywnie rozszerzana o nowe odcinki dróg oddawane do ruchu. Będzie to wypełnienie zobowiązań zawartych w Krajowym Planie Odbudowy" - wyjaśnił w komunikacie rzecznik prasowy MI Szymon Huptyś.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka