Andrzej Duda z największym zaufaniem wśród zagranicznych przywódców na Ukrainie

Andrzej Duda z największym zaufaniem wśród zagranicznych przywódców na Ukrainie. Źródło: PAP/Marcin Obara
Andrzej Duda z największym zaufaniem wśród zagranicznych przywódców na Ukrainie. Źródło: PAP/Marcin Obara
We wtorek ukraińska sondażownia Rating Group Ukraine opublikowała wyniki badania, które miało wykazać, jaki zagraniczny przywódca cieszy się największym zaufaniem na Ukrainie. Respondenci postawili na Andrzeja Dudę, a tuż za nim znaleźli się premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden.

Działania polskiego prezydenta pozytywnie oceniło 92 proc. ankietowanych (76 proc. zdecydowanie pozytywnie), natomiast Johnsona i Bidena - 89 proc. (74 proc. zdecydowanie pozytywnie w przypadku Johnsona, 49 proc. w przypadku Bidena). Negatywne nastawienie do tych polityków zadeklarowało odpowiednio 2 proc., 5 proc. i 6 proc. uczestników badania - poinformowała sondażownia, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Dla porównania, w Polsce prezydent Andrzej Duda pozostaje w czerwcu liderem rankingu zaufania do polityków, ale ufa mu 55 proc. badanych, to o 3 pp. mniej niż w maju. 32 proc. osób nie ufa prezydentowi (wzrost o 3 punkty proc.) - wynika z sondażu CBOS. Głowę państwa w tym badaniu porównywano jednak z polskimi, a nie zagranicznymi politykami.

Macron, Scholz i Orban z nie najlepszym poparciem 

Dużą popularnością ukraińskiego społeczeństwa cieszą się też m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda (73 proc. ocen pozytywnych) i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (71 proc.). Znacznie mniej osób odnosi się pozytywnie do prezydenta Francji Emmanuela Macrona (58 proc.), natomiast w przypadku kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Węgier Viktora Orbana przeważają oceny negatywne - odpowiednio 44 proc. i 53 proc. ankietowanych nie popiera działań tych liderów.

Brak zaufania dla Putina i Łukaszenki 

Prawie nikt spośród uczestników sondażu nie wypowiedział się pozytywnie na temat przywódcy Rosji Władimira Putina (98 proc. ocen negatywnych, 96 proc. zdecydowanie negatywnych, 1 proc. pozytywnych) i dyktatora Białorusi Alaksandra Łukaszenki (95 proc. ocen negatywnych, 85 proc. zdecydowanie negatywnych, 2 proc. pozytywnych).

Jak podkreślono w komunikacie sondażowni, w ciągu minionych dwóch miesięcy wzrosły notowania Scholza i von der Leyen, natomiast pogorszyły się Macrona i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którego działania popiera 59 proc. Ukraińców.

W badaniu przeprowadzonym w sobotę i niedzielę wzięło udział 1200 respondentów ze wszystkich regionów Ukrainy kontrolowanych przez rząd w Kijowie. Błąd statystyczny wynosi nie więcej niż 2,8 proc. - poinformowała Rating Group Ukraine.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka