Andrzej Duda z największym zaufaniem wśród zagranicznych przywódców na Ukrainie. Źródło: PAP/Marcin Obara
Andrzej Duda z największym zaufaniem wśród zagranicznych przywódców na Ukrainie. Źródło: PAP/Marcin Obara

Andrzej Duda z największym zaufaniem wśród zagranicznych przywódców na Ukrainie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
We wtorek ukraińska sondażownia Rating Group Ukraine opublikowała wyniki badania, które miało wykazać, jaki zagraniczny przywódca cieszy się największym zaufaniem na Ukrainie. Respondenci postawili na Andrzeja Dudę, a tuż za nim znaleźli się premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden.

Działania polskiego prezydenta pozytywnie oceniło 92 proc. ankietowanych (76 proc. zdecydowanie pozytywnie), natomiast Johnsona i Bidena - 89 proc. (74 proc. zdecydowanie pozytywnie w przypadku Johnsona, 49 proc. w przypadku Bidena). Negatywne nastawienie do tych polityków zadeklarowało odpowiednio 2 proc., 5 proc. i 6 proc. uczestników badania - poinformowała sondażownia, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Dla porównania, w Polsce prezydent Andrzej Duda pozostaje w czerwcu liderem rankingu zaufania do polityków, ale ufa mu 55 proc. badanych, to o 3 pp. mniej niż w maju. 32 proc. osób nie ufa prezydentowi (wzrost o 3 punkty proc.) - wynika z sondażu CBOS. Głowę państwa w tym badaniu porównywano jednak z polskimi, a nie zagranicznymi politykami.

Macron, Scholz i Orban z nie najlepszym poparciem 

Dużą popularnością ukraińskiego społeczeństwa cieszą się też m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda (73 proc. ocen pozytywnych) i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (71 proc.). Znacznie mniej osób odnosi się pozytywnie do prezydenta Francji Emmanuela Macrona (58 proc.), natomiast w przypadku kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Węgier Viktora Orbana przeważają oceny negatywne - odpowiednio 44 proc. i 53 proc. ankietowanych nie popiera działań tych liderów.

Brak zaufania dla Putina i Łukaszenki 

Prawie nikt spośród uczestników sondażu nie wypowiedział się pozytywnie na temat przywódcy Rosji Władimira Putina (98 proc. ocen negatywnych, 96 proc. zdecydowanie negatywnych, 1 proc. pozytywnych) i dyktatora Białorusi Alaksandra Łukaszenki (95 proc. ocen negatywnych, 85 proc. zdecydowanie negatywnych, 2 proc. pozytywnych).

Jak podkreślono w komunikacie sondażowni, w ciągu minionych dwóch miesięcy wzrosły notowania Scholza i von der Leyen, natomiast pogorszyły się Macrona i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którego działania popiera 59 proc. Ukraińców.

W badaniu przeprowadzonym w sobotę i niedzielę wzięło udział 1200 respondentów ze wszystkich regionów Ukrainy kontrolowanych przez rząd w Kijowie. Błąd statystyczny wynosi nie więcej niż 2,8 proc. - poinformowała Rating Group Ukraine.

MP

Czytaj dalej: 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka