Płace w sektorze przedsiębiorstw rosły wolniej w maju od inflacji.
Płace w sektorze przedsiębiorstw rosły wolniej w maju od inflacji.

Inflacja wzrasta szybciej od wynagrodzeń. Przed nami mocne spowolnienie koniunktury

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Wzrost wynagrodzeń w Polsce w maju 2022 roku - w ujęciu rocznym - wyniósł 13,5 proc. Eksperci spodziewali się nieco lepszego wyniku. Co gorsze, płace w sektorze przedsiębiorstw realnie spadły. To zapowiedź nadchodzącego załamania koniunktury, spodziewanego pod koniec 2022 r. i na początku 2023 r.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6399,59 zł, co oznacza wzrost o 13,5 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez PAP ekonomiści spodziewali się jednak wyniku 14,7 proc. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rok do roku wzrosło o 2,4 proc. 

Zobacz: 

Dane GUS

Z kolei zatrudnienie w maju spadło o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca wobec konsensusu PAP Biznes, oscylującym na poziomie +0,1 proc.

"Zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w maju 2022 r. było wynikiem m.in. zwolnień w jednostkach, zakończenia umów i nie przedłużania ich oraz zwiększonej absencji pracowników z powodu zasiłków chorobowych" - zakomunikował Główny Urząd Statystyczny. W maju pensje rosły wolniej, niż inflacja - eksperci są zdania, że w związku z tym nastąpił spadek wynagrodzeń. W maju wzrost cen osiągnął pułap 13,9 proc. w ujęciu rocznym.  

Znana aktorka sądzi, że nadała dziecku imię "gender neutralne". Bardzo się myli

Coraz bliżej spowolnienie koniunktury

- W maju, płace w sektorze przedsiębiorstw spadły w ujęciu realnym. To pierwsza taka sytuacja od maja 2020, czyli pierwszej fali pandemii. To również zapowiedź silnego spowolnienia koniunktury którego spodziewamy się na przełomie 2022-2023 r. - podają analitycy Banku Pekao SA. 

- Dane z rynku pracy zawiodły. Zatrudnienie 2,4% r/r (konsensus 2,6%). Płace "tylko" 13,5% r/r (konsensus 14,7% r/r). W związku z tym płace realne już na lekkim minusie - to opinia ekonomistów z mBanku. 

GW

 


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka