Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu Ukrainy 49 rosyjskich żołnierzy. Źródło: PAP/EPA
Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu Ukrainy 49 rosyjskich żołnierzy. Źródło: PAP/EPA

Wyspa Węży wciąż areną walk. Ukraińcy wyeliminowali 49 Rosjan, a to nie wszystko

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
W środę agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe poinformowała, że siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu Ukrainy 49 rosyjskich żołnierzy. Dodatkowo dowództwo przekazało, że zostały przeprowadzone atak na rosyjski system przeciwlotniczy na okupowanej Wyspie Węży.

Rosjanie ostrzeliwali miejscowości obwodu mikołajowskiego z wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. Kilka osób zostało rannych; odnotowano zniszczenia w infrastrukturze portowej i liniach energetycznych.

Wojska rosyjskie ostrzelały też dzielnice mieszkalne Mikołajowa z wyrzutni Uragan, używając przy tym amunicji kasetowej. „Jedna z bomb wybuchła na podwórzu prywatnego domu. Było tam dwóch mężczyzn. Jeden zginął na miejscu, drugi został ranny, a lekarze walczą o jego życie” – napisano w komunikacie.

Siły ukraińskie wyeliminowały 49 żołnierzy 

Siły ukraińskie wyeliminowały na południu 49 rosyjskich żołnierzy, dwie samobieżne haubice, pięć pojazdów opancerzonych i innych pojazdów, stację walki elektronicznej i skład amunicji. Ukraińcy przeprowadzili również uderzenie na rosyjski system przeciwlotniczy, stację radarową i pojazdy na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Skutki ataku nie zostały jeszcze ustalone – napisano.

Siły rosyjskie mają obecnie na Morzu Czarnym grupę pięciu okrętów rakietowych, trzech desantowych i jednego podwodnego, które mogą wystrzelić 44 pociski manewrujące. Sztormowa pogoda nie sprzyja natomiast próbom desantu i zwiększa szansę na wpłynięcie na miny morskie – dodano w komunikacie dowództwa operacyjnego Południe.

Straty Rosjan 

Jak informuje ukraiński sztab łączne straty wojsk rosyjskich od początku agresji 24 lutego wynoszą: 1477 czołgów, 3588 pojazdów opancerzonych, 749 systemów artylerii, 238 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 98 systemów przeciwlotniczych, 216 samolotów, 181 śmigłowców, 601 dronów, 2527 pojazdów i cystern i 14 jednostek pływających.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka