BBC potwierdza: Polska w czołówce państw pomagających Ukrainie

Z analizy opublikowanej przez stacje BBC Polska jest trzecim krajem świata pod względem wielkości pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie. Źródło: PAP/EPA
Z analizy opublikowanej przez stacje BBC Polska jest trzecim krajem świata pod względem wielkości pomocy wojskowej przekazywanej Ukrainie. Źródło: PAP/EPA
Z analizy opublikowanej przez stację BBC wynika, że Polska jest trzecim krajem świata pod względem wielkości pomocy wojskowej oferowanej Ukrainie. Rząd w Warszawie zobowiązał się już do udzielenia Kijowowi wsparcia o wartości 1,81 mld dolarów. Dwa pierwsze miejsca w zestawieniu zajmują prawdziwe potęgi gospodarczo-militarne.

Łączna wielkość zobowiązań tylko USA wobec Ukrainy, podjętych od 27 stycznia do 7 czerwca, wynosi aż 25,45 mld dolarów. Waszyngton jest również liderem pod względem środków na cele militarne, które już przekazano Kijowowi (6,3 mld dolarów w analogicznym okresie).

Polska znacząco pomaga Ukrainie

Z kolei Wielka Brytania ofiarowała na rzecz Ukrainy nakłady o wartości 2,53 mld dolarów, zaś rzeczywiste dotychczasowe wydatki wynoszą 1,6 mld dolarów. Te sumy nie uwzględniają kwoty 1,2 mld dolarów, czyli dodatkowej puli wsparcia, ogłoszonej przez brytyjskie władze 30 czerwca - podaje BBC, powołując się na dane Instytutu Gospodarki Światowej w niemieckiej Kilonii.

Kraje Zachodu dość skromnie wspierają Ukrainę 

Kolejne lokaty wśród państw najmocniej wspierających Ukrainę (pod względem deklarowanych, a nie przekazywanych środków na cele wojskowe) zajmują Niemcy (1,48 mld dolarów), Kanada (0,8 mld), Norwegia (0,48 mld) i Czechy (0,27 mld). Dopiero na trzynastej pozycji uplasowała się Francja (0,16 mld), a na piętnastej Włochy (0,11 mld).

"Zachód stosunkowo wolno reagował na prośby Ukrainy o ciężkie uzbrojenie. W początkowej fazie wojny istniały obawy o sprowokowanie Rosji, politycy nie docenili też skali ukraińskiego oporu. Z czasem te postawy uległy zmianie, choć wciąż pojawiają się pytania o determinację Zachodu do dalszego wspierania Kijowa" - skomentował ekspert BBC ds. wojskowości Jonathan Beale.

"Dla Ukrainy, walczącej o przetrwanie przeciwko przytłaczającym siłom wroga, liczby wciąż mają znaczenie. (Zaatakowany kraj) nadal uważa, że nie dostaje wystarczającej ilości broni. Na początku wojny Ukraina apelowała o myśliwce. Do tej pory nie dostarczono ani jednego" - dodał Beale.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka