Ogromna pomoc dla Ukrainy od Polski. Kwota robi wrażenie

Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: PAP/EPA
Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: PAP/EPA
Polski resort finansów poinformował, że w piątek odbyło się spotkanie Ministra Finansów i Gubernatora BRRE. W efekcie podpisano umowę opiewającą na 450 mln euro pożyczki, która pomoże uchodźcom z Ukrainy.

W piątek w Warszawie odbyło się spotkanie minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej z Gubernatorem Banku Rozwoju Radu Europy Carlo Monticellim. W jego trakcie została podpisana umowa pożyczki, w wysokości 450 mln euro. Zostanie ona przeznaczona na refinansowanie wydatków Funduszu Pomocy utworzonego w BGK w celu finansowania pomocy obywatelom Ukrainy w związku z trwającą wojną - podało Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie.

450 mln euro do Ukrainy 

„Polska docenia długoletnią, owocną współpracę z Bankiem Rozwoju Rady Europy w zakresie wsparcia finansowego udzielanego przez Bank podmiotom prywatnym i publicznym. Wyrazem tej współpracy jest pożyczka w kwoce 450 mln euro przeznaczona na refinansowanie wydatków Funduszu Pomocy utworzonego w BGK” – powiedziała, cytowana w komunikacie, minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Resort przypomniał, że Bank Rozwoju Rady Europy jest instytucją finansową Rady Europy, do której należą 42 państwa. Polska przystąpiła do BRRE w 1998 r. i jest aktualnie jednym z największych pożyczkobiorców Banku; należy do grupy „państw docelowych”, tj. grupy 22 krajów mogących korzystać z zwiększonego wsparcia kredytowego ze strony BRRE.

"Od momentu przystąpienia Bank sfinansował w naszym kraju 78 projektów o łącznej wartości ponad 6 mld euro. Bank udzielał kredytów na rzecz Skarbu Państwa, samorządów oraz podmiotów prywatnych, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw" - poinformowano.

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka