W USA unieważniono federalne prawo do aborcji. Watykan komentuje

Wyrok Sądu Najwyższego USA unieważnił federalne prawo do aborcji. Źródło: commons.wikimedia.org
Wyrok Sądu Najwyższego USA unieważnił federalne prawo do aborcji. Źródło: commons.wikimedia.org
W piątek przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia oświadczył, że wyrok Sądu Najwyższego USA ws. aborcji to "mocne zaproszenie do wspólnej refleksji nad poważnym i pilnym tematem ludzkiej rozrodczości". Położył też nacisk na "odpowiedzialność za przyszłość ludzkości".

W wydanym oświadczeniu arcybiskup Paglia podkreślił: "W obliczu zachodniego społeczeństwa, które traci zamiłowanie dla życia, ten akt jest mocnym zaproszeniem do wspólnej refleksji nad poważnym i pilnym tematem ludzkiej rozrodczości i warunków, jakie ją umożliwiają, gdy wybiera się życie".

"Stawką jest nasza odpowiedzialność za przyszłość ludzkości"- ocenił watykański dostojnik.

Unieważnienie federalnego prawa do aborcji

Kierowana przez niego Akademia Życia w wydanej nocie zaznaczyła, że przyłącza się do oświadczenia biskupów z USA na temat wyroku Sądu Najwyższego. Powołała się na słowa biskupów, którzy wyrazili przekonanie, iż to "moment, by wyleczyć rany i naprawić podziały społeczne", jak również na "refleksję i dialog obywatelski, spotkanie, by budować społeczeństwo oraz gospodarkę, które będą wspierać małżeństwa i rodziny i gdzie każda kobieta otrzyma pomoc i środki, by wydać na świat dziecko z miłością".

"Fakt, iż wielki kraj z długą tradycją demokratyczną zmienił stanowisko w tej sprawie rzuca także wyzwanie całemu światu"- oceniła Papieska Akademia Życia.

Wyraziła przekonanie, że "ochrona i obrona życia nie jest kwestią, która może zostać ograniczona do kwestii korzystania z indywidualnych praw", gdyż ma ona "szerokie znaczenie społeczne".

"Po 50 latach ważne jest to, by otworzyć na nowo nieideologiczną debatę o tym, jakie miejsce ochrona życia ma w społeczeństwie obywatelskim po to, by zastanowić się , jakiego rodzaju koegzystencję i społeczeństwo chcemy zbudować"- głosi nota.

Akademia zaapelowała o decyzje polityczne, które będą tworzyć warunki korzystne dla życia "bez popadania w stanowiska ideologiczne a priori". Jak zaznaczyła, to oznacza także "zagwarantowanie odpowiedniej edukacji seksualnej i pomocy medycznej dostępnej dla wszystkich" oraz kroków prawnych na rzecz ochrony rodziny i macierzyństwa".

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo