W Solinie otwarto nowoczesny ośrodek turystyczny. Odwiedzający skorzystać będą mogli m. in. z gondoli umożliwiającej podziwianie regionu z wysokości. (fot. YouTube/PolskieKolejeLinowe)
W Solinie otwarto nowoczesny ośrodek turystyczny. Odwiedzający skorzystać będą mogli m. in. z gondoli umożliwiającej podziwianie regionu z wysokości. (fot. YouTube/PolskieKolejeLinowe)

Nowe atrakcje dla turystów w Bieszczadach! W Solinie otwarto nowoczesny ośrodek

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Od 1 lipca turyści odwiedzający Bieszczady korzystać mogą z nowej atrakcji, która już w tym momencie zyskało miano najciekawszej w regionie. W Solinie otwarto ośrodek turystyczny, należący do Grupy PKL i PFR. Odwiedzający mogą doświadczyć zapierające dech w piersiach widoki z wysokości nowoczesnej gondoli.

Wyjątkowa inwestycja w Bieszczadach

Inwestycja, której właścicielem są Polskie Koleje Linowe oraz Polski Fundusz Rozwoju od początku wzbudzała duże zainteresowanie wśród turystów dzięki jej lokalizacji, połączonej m. in. z nowoczesnym designem i architekturą budynków.

1 lipca oficjalnie otwarto ośrodek i pierwsi turyści mogli skorzystać z dostępnych tam atrakcji.

Prezes PKL Daniel Pitrus podkreślił, że doszło do "historycznego momentu", w którym odwiedzający mogli po raz pierwszy przejechać koleją linową ponad zaporą w Solinie docierając na 50-metrową Wieżę Widokową. Zaznaczono, że do tej pory obserwowanie tego rejonu w ten sposób było niemożliwe.

Gondola nad zaporą

Do tej pory turyści, którzy przybywali do Bieszczad i Soliny mogli przepłynąć się łódką po Jeziorze Solińskim lub przejść się po tamtejszej zaporze. Dzięki nowej inwestycji PKL i PFR, od 1 lipca teren ten można podziwiać również z wysokości kolei gondolowej będącej główną atrakcją nowego ośrodka. 


Preshow w nowym ośrodku turystycznym

W budynku, na dolnej stacji turyści będą mogli odwiedzić tzw. Preshow, czyli salę multimedialną. Odwiedzający będą mogli tam zaczerpnąć wiedzy na temat bieszczadzkiej przyrody, technologii kolei, parametrach przejazdu, czy też o tym, jak powstaje prąd w pobliskiej elektrowni.

Na turystów czeka 25 gondoli. Każda z nich mieści 8 osób, a ich prędkość to około 6 metrów na sekundę. Przejazd o długości około 1,5 kilometra rozpoczyna się w stacji dolnej Plasza, przy solińskim deptaku. Jego finisz znajduje się na Górze Jawor.

— Solina to jedyne miejsce w Europie, gdzie kolej poprowadzona jest powyżej zapory wodnej, która jest jednocześnie funkcjonującą elektrownią — mówi Patryk Białokozowicz z zarządu Polskich Kolei Linowych.

Wieża widokowa na Górze Jawor

Jak podkreślają właściciele, celem podróży jest Góra Jawor, która skrywa wiele atrakcji. Tam właśnie turyści odwiedzą wysoką na 55 metrów Wieżę Widokową, z której tarasu obserwować można bieszczadzką przyrodę. Widoki, które czekają na odwiedzających z pewnością zrobią piorunujące wrażenie.

Przeszklony chodnik nad górami

Dodatkową atrakcją na Górze Jawor jest tzw. skywalk – przeszklony chodnik. Dzięki niemu będzie można wyjść poza obrys Wieży Widokowej.

Posiłek na Górze Jawor

Na Górze Jawor znajduje się także Karczma Jawor i bistro Czadowe Gary, gdzie turyści posmakować mogą dań z kuchni regionalnej. Wnętrze budynku zaprojektowano tak, by nawiązywało ono do lokalnej architektury i tradycji.

Park Tajemnicza Solina

Obok karczmy znajduje się również Park Tajemnicza Solina. Odwiedzić go można będzie podczas specjalnego wydarzenia, które odbędzie się 23 i 24 lipca. Uczestnicy spotkają tam barwne postacie, których zadaniem jest przeniesienie turystów do krainy biesów i czadów. Dzięki nim poznać będzie można też różne bieszczadzkie legendy.


RB

Zobacz: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo