Tego obawiali się Rosjanie. Potężne wsparcie coraz bliżej Ukrainy, Pentagon potwierdza

USA dostarczy dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS na Ukrainę Źródło: commons.wikimedia.org
USA dostarczy dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS na Ukrainę Źródło: commons.wikimedia.org
W piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu poinformował, że USA dostarczy na Ukrainę dodatkowe cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS oraz tysiąc sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej. Nowy pakiet pomocy wojskowej będzie wart 400 mln dolarów.

HIMARS-y wspomogą ukraińską armię 

Jak powiedział dziennikarzom urzędnik, nowy pakiet będzie zawierał m.in. cztery wyrzutnie HIMARS wraz z pociskami rakietowymi, 1000 sztuk precyzyjnej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, pojazdy taktyczne oraz systemy przeciwartyleryjskie, a także amunicję burzącą i części zamienne.

Nowy pakiet oznacza, że Ukraina będzie miała wkrótce do dyspozycji 12 systemów HIMARS. Oficjel zaznaczył, że ukraińskie siły zbrojne robią dobry użytek z dotychczas przekazanych ośmiu wyrzutni, uderzając precyzyjnie w strategicznie ważne cele takie jak składy amunicji, czy stanowiska dowódcze. Dodał, że w obsłudze systemów przeszkolono już ponad 100 ukraińskich żołnierzy. Zaznaczył też, że rosyjskie doniesienia o rzekomym zniszczeniu dwóch z przekazanych wyrzutni HIMARS są nieprawdziwe.

"Widzimy teraz (...), że Ukraina udanie razi rosyjskie cele na Ukrainie, głębiej za linią frontu, zakłócając rosyjskie zdolności, by prowadzić tę obecną operację artyleryjską" - powiedział urzędnik. "Wiemy, że oni atakują cele, które mają poważne skutki na polu bitwy" - dodał.

7,3 mld dolarów pomocy wojskowej z USA

Podkreślił też, że dostawa tysiąca sztuk naprowadzanych GPS pocisków artyleryjskich do haubic 155 mm pozwoli Ukrainie oszczędzić amunicję i uderzać w rosyjskie cele z większą precyzją.

Dodatkowy pakiet broni dla Ukrainy oznacza, że wartość zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej od początku rosyjskiej inwazji wyniesie 7,3 mld dolarów.

Przedstawiciel Pentagonu stwierdził, że według amerykańskiej oceny Rosja "wcale nie wygrywa" obecnej wojny "zwłaszcza w stosunku do początkowych celów", a powolne postępy rosyjskich wojsk w Donbasie okupione są dotkliwymi stratami, które mocno wpływają na morale żołnierzy. Dodał też, że straty rosyjskich jednostek są "na tyle wysokie, że będą musiały się zreorganizować" i prawdopodobnie przerwać swoje główne działania ofensywne.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj54 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka