Co się dzieje w Holandii? Policja strzela "na oślep" do ludzi, skala przemocy poraża

Źródło: Twitter/@Dan_LiszkiewiczW Holandii trwają strajki rolników, którzy nie zgadzają się z nowym, rządowym planem.
Źródło: Twitter/@Dan_LiszkiewiczW Holandii trwają strajki rolników, którzy nie zgadzają się z nowym, rządowym planem.
W Holandii trwają strajki rolników, którzy nie zgadzają się z nowym, rządowym planem. W sieci pojawia się bardzo dużo filmików, na których widać agresję policji wobec protestujących. Doszło nawet do tego, że służby "na oślep" strzelały do rolników.

W Niderlandach trwają protesty przeciwko rządowym planowym ograniczania emisji tlenku azotu. Rolnicy od wielu dni blokują autostrady oraz drogi lokalne w wielu częściach kraju. Od poniedziałku blokowane są zaś centra dystrybucyjne niektórych sieli handlowych. Organizatorzy zapowiadają kontynuowanie protestu i jego rozszerzenie m.in. o blokowanie dojazdów do lotnisk.

Holandia. Brutalność policji wobec protestujących 

W sieci pojawiło się dość dużo filmików, na których widać jak policjanci zachowują się brutalnie wobec protestujących. Jedna z kobiet dostała nawet z pięści od umundurowanego. 

W "łapankach" rolników przez policje wykorzystywane są również psy, które atakują złapanych demonstrujących.


W sklepach zaczyna brakować produktów 

Na Twitterze publikowane są również filmiki z supermarketów w Holandii. W związku ze strajkami rolników na półkach w sklepach można zauważyć, że brakuje towarów.

"To nie jest zdjęcie z peerelu, lecz pokazuje ono puste półki w dzisiejszej Holandii. Oto do czego prowadzi socjalizm: w wydaniu komunistycznym, nazistowskim, sanitarnym czy jakim innym. Socjalizm w każdej odmianie prowadzi nieuchronnie do zguby - do biedy, dziadostwa i upodlenia" – napisał ks. Roman Kneblewski.

Policja strzela "na oślep" 

W nocy z wtorku na środę policjanci oddali strzały do rolników blokujących rondo przy wjeździe na autostradę A32 w pobliżu Heerenveen w północnej Holandii. Rolnicy protestowali przeciwko polityce klimatycznej rządu. Trzy osoby zostały aresztowane.

Holenderska policja przyznała, że "oddano strzały ostrzegawcze i strzały celowane".

Po apelu organizatorów rolniczych protestów demonstranci zebrali się w środę po południu przed komisariatem policji w Leeuwarden w północnej Holandii. Znajduje się tam trzech aresztowanych rolników, w tym 16-latek.

Jak informowała w środę rano policja na Twitterze, nastolatek próbował staranować policyjny radiowóz. Wówczas funkcjonariusze mieli oddać strzały ostrzegawcze. Media informują jednak, że w przedniej szybie traktora znajdują się ślady po kulach.

Portal RTL Nieuws cytuje światków zdarzenia, którzy twierdzą, że policjanci strzelali na oślep a traktor próbował odjechać. Na miejscu aresztowano trzy osoby, wśród nich 16-letniego mieszkańca wioski Akkrum w północnej Holandii.


Minister sprawiedliwości zapowiedziała na Twitterze powołanie specjalnej komisji, która ma zbadać "incydent z użyciem broni".

Holenderska policja aresztowała też ośmiu rolników, którzy protestowali w ubiegłym tygodniu przed domem minister rolnictwa Christianne van der Wal. Posesja minister została obrzucona petardami. Demonstranci przerwali też policyjną blokadę oraz zdemolowali policyjny radiowóz.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj152 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo