KGHM złożył wniosek do PAA o ocenę technologii SMR. To pierwszy krok w stronę polskiego atomu. (fot. PAP)
KGHM złożył wniosek do PAA o ocenę technologii SMR. To pierwszy krok w stronę polskiego atomu. (fot. PAP)

Pierwszy krok w stronę polskiego atomu. KGHM z wnioskiem o ocenę technologii SMR

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński poinformował w piątek o złożeniu do Państwowej Agencji Atomistyki wniosku o ocenę technologii SMR. Jak dodał wiceprezes spółki Andrzej Kensbok, przewidywany koszt budowy elektrowni wraz z jej infrastrukturą to 1,5–2 miliardy dolarów.

Krok w kierunku atomu w Polsce

— To historyczny dzień nie tylko dla KGHM, ale także dla Polski. Robimy kolejny znaczący krok w kierunku atomu. Dziś – jako pierwsi w kraju – złożyliśmy do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o ocenę technologii SMR, którą chcemy wdrożyć. Tym samym zapominamy o trybie przypuszczającym, mówiąc o energii atomowej z małych reaktorów jądrowych w naszym kraju — powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej.

Wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok poinformował, że "szacunkowy koszt budowy elektrowni wraz infrastrukturą to 1,5-2 mld dol.".

KGHM pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale.

Przygotowanie studium lokalizacyjnego

Chludziński podkreślił, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie studium lokalizacyjnego. Zaznaczył również, że KGHM bierze pod uwagę kilka miejsc, kryteria wyboru dotyczą m.in. zgodności z polskim prawem, ochrony środowiska czy kwestii ekonomicznych.

— Do tego trwają już prace nad uruchomieniem w kraju Testowego Centrum Sterowania. Będą się tam szkolić operatorzy i specjaliści od energii jądrowej — dodał.

KGHM w lutym tego roku podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Miedziowa spółka uruchomi pierwsze reaktory do 2029 roku.


RB

Zobacz: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka