Ukraina rozczarowana decyzją kanadyjskiego rządu. "To niebezpieczny precedens"

Ukraiński resort energetyki oraz MSZ wyraziły rozczarowanie w związku z decyzją kanadyjskiego rządu o odesłaniu do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream 1. (fot. Flickr)
Ukraiński resort energetyki oraz MSZ wyraziły rozczarowanie w związku z decyzją kanadyjskiego rządu o odesłaniu do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream 1. (fot. Flickr)
Ukraińskie ministerstwo energetyki oraz ministerstwo spraw zagranicznych wyraziły w niedzielę "głębokie rozczarowanie w związku z decyzją Kanady" o odesłaniu do Niemiec (mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji) serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.

Ukraina rozczarowana decyzją Kanady

— W dniu, gdy tę decyzję ogłoszono, armia Federacji Rosyjskiej ostrzelała dzielnice mieszkalne w Mikołajowie, Charkowie, Krzywym Rogu i kilku miejscowościach obwodu zaporoskiego. FR zachowała się jak państwo terrorystyczne, które celowo atakuje domy i inne obiekty infrastruktury cywilnej. Zginęli cywile, kilkadziesiąt osób jest rannych — oświadczyło ministerstwo energetyki w komunikacie na stronie internetowej.

Niebezpieczny precedens

W oświadczeniu wskazano, że przekazanie turbiny jest "niebezpiecznym precedensem", który będzie miał "tylko jeden skutek - wzmocni poczucie Moskwy, że jest bezkarna". Zdaniem władz ukraińskich Rosja mogłaby bez przeszkód przesyłać gaz do Niemiec bez spornej turbiny, bo gazociąg Nord Stream 1 dysponuje kilkoma turbinami, w tym rezerwowymi.

— Przekazanie turbiny do Nord Stream 1 pozwoli Rosji na dalsze wykorzystywanie energetyki jako narzędzia wojny hybrydowej przeciwko Europie. Wzywamy władze Kanady, by anulowały swoją decyzję i zapewniły całościowe funkcjonowanie sankcji — głosi oświadczenie.

Nacisk Berlina na Ottawę

Rząd w Ottawie po naciskach ze strony Berlina zapowiedział, że zrobi wyjątek od sankcji wobec Rosji i odeśle serwisowaną w Kanadzie turbinę z powrotem do Niemiec. Tłem dla negocjacji między rządami Niemiec i Kanady było tłumaczenie strony rosyjskiej, że zmniejszanie dostaw gazu rurociągiem Nord Stream 1 jest spowodowane między innymi pozostającą w konserwacji turbiną. 


RB

Czytaj także:

Andrij Melnyk nie jest już ambasadorem w Berlinie. Zełenski go zwolnił

Premier wstrząśnięty tym, co zobaczył na spotkaniu z Tuskiem w Szczecinie

To koniec. Prezydent Sri Lanki poddał się, rezydencja premiera w ogniu

Wróciła Love Parade pod zmienioną nazwą. Zobacz zdjęcia

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka