USA dostarczy Ukrainie kolejne cztery wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS. Źródło: Twitter
USA dostarczy Ukrainie kolejne cztery wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS. Źródło: Twitter

Kapitalna informacja dla Ukrainy. Minister obrony USA zapowiedział potężny transport

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
W środę szef Pentagonu Lloyd Austin podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy powiedział, że w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy znajdą się kolejne cztery wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS. Austin ocenił, że zarówno HIMARS, jak i m.in. polskie armatohaubice Krab "robią różnicę" na froncie.

Inaugurując wirtualne spotkanie minstrów obrony z kilkudziesięciu państw, Austin zapowiedział, że nowy, szesnasty już pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zostanie ogłoszony w tym tygodniu, a znajdą się w nim kolejne cztery wyrzutnie HIMARS, a także amunicja do nich oraz do haubic kalibru 155 mm. Nowa dostawa zwiększy liczbę posiadanych przez Ukrainę wyrzutni do 16.

Nie tylko HIMARS-y

Szef Pentagonu przekazał, że pokrewna wersja tego systemu, M270 MLRS, trafiła już na Ukrainę z Wielkiej Brytanii, zaś trzy niemieckie sztuki zmodernizowanej wersji tego systemu - MARS II - wkrótce dotrą na pole bitwy. Zwrócił też uwagę na wysłanie przez Polskę armatohaubic samobieżnych Krab, które "już robią różnicę na linii frontu".

Austin podkreślił, że broń dla Ukrainy wysłało już ponad 30 krajów.

"Rosja myśli, że może przeczekać Ukrainę i może przeczekać nas. To tylko ostatnie w serii błędnych przewidywań Rosji. Jesteśmy zjednoczeni w naszym wsparciu" - oznajmił Austin.

HIMARS-y sieją panikę wśród Rosjan 

Tydzień temu informowaliśmy, że w ciągu siedmiu dni Siły Zbrojne Ukrainy wykonały ponad 50 skutecznych ataków za pomocą wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS. 

— W rozmowach okupantów, które słyszymy, według informacji wywiadu ich stan jest bliski paniki. Ogromne straty, a oni nie wiedzą, co z tym zrobić — przekazał doradca prezydenta. Dodał też, że straty Rosjan po atakach HIMARS wzrosły po prostu kolosalnie i niezwykle trudno jest im pozyskać nowe siły do wojny z Ukrainą.

MP

Czytaj dalej:
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka