Sukces polskiej zbiórki na Bayraktara. Ukraińcy doceniają inicjatywę Sierakowskiego

Turecki dron bojowy Bayraktar.
Turecki dron bojowy Bayraktar.
Ponad 200 tys. osób na platformie crowdfundingowej zebrało 22,5 mln złotych na tureckiego Bayraktara, który niesie spustoszenie w szeregach Rosjan. Sukces zbiórki dostrzegło nawet ukraińskie MON, które podziękowało publicyście "Krytyki Politycznej", Sławomirowi Sierakowskiemu.

Tak, jak Litwini, tak i Polacy zebrali pieniądze na drona bojowego dla ukraińskiej armii. - Litwini zebrali środki błyskawicznie i firma produkująca Bayraktary postanowiła przekazać drona darmo Ukrainie a zebrane pieniądze przeznaczyć na pomoc ludności. Później to samo stało się z kolejną zbiórką na trzy Bayraktary! Czas na nas. Pamiętacie Buczę, Irpień, Mariupol? Weźmy udział w tej walce. Kupmy polskiego Bayraktara - głosił opis zbiórki na zrzutka.pl, zachęcający do wpłat wszystkich zatroskanych losami naszego wschodniego sąsiada. 

Zobacz: Dron Bayraktar dla Ukrainy. Jest zrzutka, wymyślił ją znany publicysta

Kilkaset tysięcy wspierających zrzutkę 

Dzięki pomysłowi Sławomira Sierakowskiemu i wsparciu 210 tys. osób, udało się zebrać ponad 22,5 mln złotych. Co teraz? - Albo tak jak po zbiórce litewskiej i ukraińskiej, firma Baykar zdecyduje się wspaniałomyślnie przekazać drona Ukrainie za darmo, a środki przeznaczyć na pomoc humanitarną. Albo środki przekazujemy na fundację czy instytucję, która w statucie ma zakup broni w Ukrainie. To może być fundacja przy prezydencie Zełenskim, albo po prostu narodowy bank Ukrainy, który prowadzi rachunek sił zbrojnych - wyjaśnił w TVN24 inicjator akcji na rzecz drona. 

- Przesyłamy dedykowane środki na zakup drona, podpisujemy umowę i ta instytucja zobowiązuje się, że tego drona zakupi - tak wygląda optymalny scenariusz dla Sierakowskiego. 

Czytaj: 

Kaczyński o Tusku: „Jest nadzieją tych, którzy bardzo źle życzą Polsce”

Minister Czarnek o zarzutach polityków PO: Trzeba będzie pójść z tym do sądu

Wyzywali zwykłych słuchaczy Kaczyńskiego w Kórniku. Wulgarny protest zwolenników opozycji

MON Ukrainy dziękuje

Sukces akcji polskich zbiórkowiczów dostrzegły władze Ukrainy. - Dziękujemy Sławomirowi Sierakowskiemu i wszystkim, którzy wzięli udział w zebraniu 22,5 mln zł na zakup drona Bayraktar TB-2 dla Ukrainy! Droga Polsko, cieszymy się, że mamy sąsiada takiego jak Ty! Dziękujemy - czytamy na profilu tamtejszego MON. 

- I zrobili to. Polacy zakończyli zbiórkę na zakup Bayraktara dla Ukrainy! - cieszyła się Anne Applebaum, publicysta "The Washington Post". 

Wśród popierających zbiórkę na Bayraktara byli m.in. Agnieszka Holland, Zbigniew Preisner, Bogusław Linda, Małgorzata Kożuchowska, Maciej Stuhr, Adam Michnik, Kuba Wojewódzki, Antoni Dudek, Agnieszka Romaszewska, Adam Bodnar, Marcin Matczak, czy Dawid Ogrodnik. 

GW

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka