Ziobro skierował skargę nadzwyczajną do SN ws. Marszu Powstania Warszawskiego

Zbigniew Ziobro skierował skargę nadzwyczajną na uchylenie prawa do cyklicznego Marszu Powstania Warszawskiego. Fot. Facebook/KPRM
Zbigniew Ziobro skierował skargę nadzwyczajną na uchylenie prawa do cyklicznego Marszu Powstania Warszawskiego. Fot. Facebook/KPRM
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł skargę nadzwyczajną na prawomocny zakaz cyklicznej organizacji Marszu Powstania Warszawskiego przez Rotę Marszu Niepodległości. Sąd drugiej instancji uznał zastrzeżenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Ziobro skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego

Po ponownym prawomocnym orzeczeniu Ziobro skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego i chce, by przywrócić Rocie prawo do organizowania tego cyklicznego marszu ulicami Warszawy 1 sierpnia - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Rota uzyskała zgodę na taką cykliczną manifestację w latach 2022-24, ale od decyzji wojewody w tej sprawie do sądu odwołał się prezydent Trzaskowski. Sąd pierwszej instancji 21 lipca odrzucił zażalenie, ale po apelacji Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił to postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

W ponownej decyzji warszawski sąd okręgowy uznał, że Rota nie powinna uzyskać zgody na organizację zgromadzeń cyklicznych, ponieważ nie organizowała takich imprez w ciągu ostatnich trzech lat, a to warunek ustawowy jej wydania.

Odwołanie wnieśli organizatorzy Marszu, wojewoda oraz warszawski prokurator regionalny, ale Sąd Apelacyjny w Warszawie 27 lipca oddalił wszystkie zażalenia.

Zobacz: Niemcy zapłacą nam za wojnę? "Najgorsze, co może się stać, to źle przygotowany raport"

Zdaniem Prokuratora Generalnego decyzje sądu były błędne

Prokurator Generalny zarzucił, że sąd apelacyjny naruszył konstytucyjną zasadę wolności zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Podniósł też, że nie powinno być możliwe odwołanie do sądu od pozytywnej dla organizatorów decyzji wojewody. "Przepis ustawy w sposób niebudzący wątpliwości mówi jedynie o możliwości odwołania się od decyzji zakazujących zgromadzenie" - wskazał.

Zdaniem Ziobry sąd błędnie przyjął też, że nieuprawnionym formalizmem jest argument sądu, że nie spełniono ustawowej zasady co najmniej 3 letniego ciągłego doświadczenia organizatora.

Prokurator Generalny wniósł też o wstrzymanie wykonania postanowienia z 27 lipca do czasu zakończenia postępowania zainicjowanego skargą nadzwyczajną - zaznaczył dział prasowy PK.

Bąkiewicz nie rezygnuje z marszu

Prezes Stowarzyszenia Roty Niepodległości Robert Bąkiewicz po negatywnej dla niego decyzji sądu zapowiedział zorganizowanie marszu 1 sierpnia w zwykłej formie - przez zgłoszenie miastu jednorazowej manifestacji. Miałaby się ona odbyć po raz 11. i przejść z ronda Dmowskiego przez Nowy świat i Krakowskie Przedmieście na Plac Krasińskich, gdzie odbędzie się koncert.

Pytany o Marsz Powstania Warszawskiego prezydent Trzaskowski powiedział we wtorek po spotkaniu z powstańcami warszawskim, że 1 sierpnia to moment, gdy godzinę 17 powinniśmy uczcić w ciszy, a nie organizować jakiekolwiek manifestacje polityczne.

ja

Czytaj także:

Lewica nie wierzy Kaczyńskiemu i chce to zrobić sama. „Jak można być tak bezczelnym"

Niemiecki sprzęt już po miesiącu zepsuł się na Ukrainie. Bundeswehra: Za dużo strzelali

Ile zarabiają lekarze? Minister zdrowia powiedział, że "to nie są małe pieniądze"

Lider niemieckiej opozycji lata rządowym samolotem. U nas odmawiano tego prezydentowi

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka