Pierwszy transport zboża z portu w Odessie od wybuchu wojny

Pierwszy transport zboża z Ukrainy opuścił port w Odessie i płynie w kierunku Libanu. (fot. Twitter)
Pierwszy transport zboża z Ukrainy opuścił port w Odessie i płynie w kierunku Libanu. (fot. Twitter)
— Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął w poniedziałek rano z portu w Odessie na mocy umowy o wznowieniu eksportu zablokowanego przez inwazję Rosji; statek kieruje się do Libanu — informuje agencja AP, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, pośredniczące w porozumieniu.

Pierwszy transport zboża z Ukrainy

— Pływający pod banderą Sierra Leone statek Razoni ma we wtorek dotrzeć do Stambułu, gdzie zostanie poddany inspekcji, zanim będzie mógł popłynąć dalej — informuje turecki resort.

Agencja AP podaje, że według danych ONZ Razoni przewozi ponad 26 tysięcy ton kukurydzy.


Kukurydza trafić ma do Libanu, który według Banku Światowego boryka się z jednym z największych kryzysów finansowych od ponad 150 lat. W 2020 roku potężna eksplozja w porcie w Beirucie, stolicy kraju, zniszczyła część miasta, w tym silos ze zbożem — przypomina amerykańska agencja.

Porozumienie z Turcją i ONZ

Rosja oraz Ukraina należą do największych eksporterów zbóż na świecie. W lipcu zawarły one z Turcją i ONZ porozumienie dotyczące odblokowania eksportu zboża z Ukrainy, aby złagodzić globalny kryzys żywnościowy i obniżyć ceny towarów spożywczych, które wzrosły z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.


RB

Zobacz:

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka