Amerykanie ustępują Chinom? Ważny test militarny przesunięty

Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na ten tydzień rutynowej próby pocisku balistycznego. Źródło: commons.wikimedia.org
Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na ten tydzień rutynowej próby pocisku balistycznego. Źródło: commons.wikimedia.org
W czwartek "Wall Street Journal" podał, że minister obrony USA Lloyd Austin wydał rozkaz przełożenia planowanej na ten tydzień rutynowej próby pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM) Minuteman III. Decyzja uwarunkowana jest chęcią uniknięcia eskalacji napięć z Chinami.

Gazeta powołała się na źródła w Pentagonie. Według cytowanego oficjela, siły zbrojne USA miały przeprowadzić próbę rakiety w kalifornijskiej bazie Vandenberg.

Amerykanie odwołują ważny test militarny 

"To jest od dawna planowany test, ale został przełożony, by uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, biorąc pod uwagę działania ChRL wokół Tajwanu" - powiedział rozmówca "WSJ", odnosząc się do chińskich ćwiczeń wojskowych, w tym wystrzelenia rakiet nad Tajwanem w reakcji na wizytę spikerki Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Tajpej.

Jak przypomina dziennik, Austin podjął podobną decyzję - o przełożeniu rutynowej próby rakietowej - w marcu, niedługo po tym, gdy prezydent Rosji ogłosił postawienie jej sił strategicznych w stan podwyższonej gotowości.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka