W Polsce od jakiegoś czasu popularne stają się tzw. "hotele dla dorosłych". CC0
W Polsce od jakiegoś czasu popularne stają się tzw. "hotele dla dorosłych". CC0

Hotel bez dzieci. Kompletny egoizm czy sposób na pełen relaks?

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 99
W Polsce od jakiegoś czasu popularne stają się tzw. hotele dla dorosłych. Miejsca te nie przyjmują dzieci, ponieważ jak tłumaczą właściciele, chcą zapewnić "ciszę i spokój od nich". Hotelarze mówią, że wiele razy spotkali się z oburzonymi klientami, którym pomysł się nie spodobał.

"Hotele dla dorosłych" to trend, który w Polsce znany jest od niedawna. Dużo dłuższą historię ma on natomiast za granicą. Takie obiekty działają w bardzo prosty sposób: przyjmują tylko dorosłych albo wprowadzają ograniczenia wiekowe, według których goście nie mogą mieć mniej niż na przykład 12, 15 czy 16 lat - próg ustalany indywidualnie przez hotel.

Pomysł nie każdemu się podoba

Jak tłumaczy Dorota Tokarska, dyrektorka ds. marketingu w czterogwiazdkowym hotelu Manor House SPA w Chlewiskach koło Radomia, początki wcale nie były łatwe.  Dodajmy, że Manor House SA był pierwszym takim obiektem "dla dorosłych" w Polsce. Recepcjoniści wiele razy spotkali się z nieprzychylnymi komentarzami. 

– Na początku, w 2014 roku, dostałam maila od radcy prawnego, który chciał przyjechać do nas z kilkuletnim dzieckiem. Ten niedoszły gość podpisał się imieniem i nazwiskiem pod takimi słowami: "Pierwszy raz spotkałem się z takim idiotyzmem jak hotel bez dzieci. Bezmyślną arogancją przebiliście samych siebie. Jestem przekonany, że wkrótce odczujecie skutki takiej dyskryminacji w przychodach" – mówi gazecie.pl Dorota Tokarska. 

Podobne doświadczenie miała również dyrektorka czterogwiazdkowego hotelu Leda w Kołobrzegu Monika Różewska-Chudzik. Mówi ona, że "początkowo wiele dzwoniących do nas osób nie mogło zrozumieć, że nie przyjmujemy dzieci".

– Zmagaliśmy się z gigantycznym hejtem. Dostawałam maile, że jestem wyrodną matką i powinni zabrać mi dzieci, porównywano mnie do Hitlera i pracownicy obozów koncentracyjnych. Straszono mnie Trybunałem Konstytucyjnym i strasburskim, recepcjonistki też wyzywano – dodaje w rozmowie z dziennikarką gazety.pl.

Kto wybiera hotele bez dzieci?

Dyrektorka marketingu w pięciogwiazdkowym Hotelu Quadrille Relais & Châteaux w Gdyni Marta Dworak, mówi, że tego typu hotele najczęściej wybierają Skandynawowie, Anglicy, Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i Włosi. Często również wypoczynek bez swoich pociech wybierają Polacy.

– Nasi goście to pary około 29–35 lat, które jeszcze nie mają dzieci, albo dziadkowie, którzy dostają wyjazd w prezencie od dzieci, na przykład jako podziękowanie za pomoc. Mają odpocząć od codziennej gonitwy. Przyjeżdżają też grupy pań w wieku 50+ oraz sporo Skandynawów – twierdzi z kolei Różewska-Chudzik.

Dodajmy, że hotele bez dzieci zyskują w Polsce co raz większą popularność. Jak relacjonuje Angelika Swoboda, dziennikarka gazety.pl, między innymi w Zakopanem i na Mazurach, nikt nie znalazł czasu, żeby odpowiedzieć na nasze pytania. "Proszę zadzwonić po sezonie, bo teraz pracujemy od rana do nocy" - usłyszała. 

Biura podróży oferują wakacje bez dzieci 

Trend staje się na tyle popularny, że oferty wakacji bez dzieci wprowadzają również polskie biura podróży. Na stronie Itaki stworzono ranking dziesięciu najlepszych hoteli, w których mogą wypoczywać jedynie dorośli. Wynika z niego, że idealnym miejscem na wakacje bez dzieci są Wysypy Kanaryjskie. Aż pięć ofert ze wspomnianego rankingu skierowanych jest właśnie w tamtym kierunku.

"Hotel na bardzo wysokim poziomie tylko dla dorosłych co gwarantuje ciszę i spokój. Pokoje bardzo czyste i urządzone nowocześnie. Położony blisko plaży. Super baseny i atmosfera. Polecamy hotel" - pisze jedna z klientek Hotelu Barceló Teguise Beach położonego na Wyspach Kanaryjskich.

Kolejnym kierunkiem, który idealnie wpisuje się na odpoczynek tylko dla dorosłych jest Dominikana. Piękne hotele można spotkać w takich miejscach jak Punta Cana. Na odwiedzających czekają pięciogwiazdkowe hotele: Luxury Bahia Principe Esmeralda, czy Sanctuary Cap Cana Golf & Spa.

"Ekskluzywny hotel dla par zapewniający niesamowite przeżycia i wszystko bez limitu w all inclusive" - pisze klient odwiedzający hotel Luxury Bahia Principe Esmeralda na Dominikanie. 

Celebryci również zachwyceni hotelami bez dzieci

Piotr Mróz, aktor znany z serialu "Gliniarze" oraz zwycięzca "Tańca z gwiazdami", również w tym roku postawił ze swoją narzeczoną na urlop w hotelu bez dzieci. 

Aktor, spędzający wakacje nad polskim morzem, na Instagramie podzielił się swoimi odczuciami na temat "hotelu dla dorosłych".

"Uświadomiłem sobie, jaki to jest duży plus, że ten hotel jest tylko i wyłącznie dla dorosłych. Zobaczcie, pogoda na zewnątrz jest, jaka jest i o tej porze byłyby tu tłumy dzieci, które robiłyby hałas, a jest cisza i spokój" – stwierdził na InstaStories, które nagrywał w hotelowym basenie. 

MP

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo