Ukraina może liczyć na pomoc z ponad 50 krajów na świecie. Fot. Twitter/@Nexta
Ukraina może liczyć na pomoc z ponad 50 krajów na świecie. Fot. Twitter/@Nexta

Ogromna pomoc wojskowa USA dla Ukrainy. Jej wartość robi wrażenie

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
Stany Zjednoczone ogłosiły kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, walczącej z Rosją. Wartość wsparcia szacowana jest na 775 mln dolarów. - USA będą wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - podkreślił sekretarz stanu Antony Blinken.

Departament Obrony ogłosił 19. już pakiet pomocowy dla Kijowa za pośrednictwem Presidential Drawdown Authority (PDA). Ukraińcy na froncie mogą liczyć na kolejne dostawy pocisków do rakiet HIMARS, HARM oraz na systemy obrony powietrznej NASAMS. 

Zobacz: 

Wpadka z nagraniem Tuska w TVN24. Szef PO przyznał, co go demotywuje

Premiera Morawieckiego zapytano o Sannę Marin. Odpowiedź może zaskoczyć

Koniec politycznej kwarantanny dla Putina? Spotkanie na międzynarodowym szczycie

Kolejny sprzęt dla Ukrainy

Jeśli mowa o sprzęcie, strona amerykańska wymieniła 16 haubic 105 mm i 36 tys. pocisków do systemu HIMARS, 15 dronów bezzałogowych Sky Eagle, 40 pojazdów MaxxPro Mine Resistant Ambush, pociski antyradarowe HARM, które będą zintegrowane z ukraińskimi samolotami do poszukiwania i niszczenia rosyjskich radarów, a także m.in. tysiąc wyrzutni typu Javelin. Ponadto, Ukraina otrzyma  50 pojazdów Humvee, taktyczne systemy bezpiecznej komunikacji, amunicję burzącą, noktowizory oraz systemy termowizyjne. 

- W tej chwili powiedziałbym, że widzisz kompletny i całkowity brak postępu Rosjan na polu bitwy - zdradził jeden z amerykańskich urzędników, cytowany przez Departament Obrony USA, chwaląc to, w jaki sposób Ukraińcy korzystają z broni wysyłanej przez Zachód. 

- W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę, siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej - oświadczył Antony Blinken, sekretarz stanu USA. 

- Wojska ukraińskie skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju - podkreślił współpracownik Joe Bidena, zaznaczając, że Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. 

Łączna kwota udzielonej pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, łącznie z najnowszym pakietem, sięga około 10,6 mld dolarów w trakcie rządów tej administracji - wyliczał Blinken. 

- Odwaga i siła ukraińskiego wojska i jego mieszkańców są niezwykłe, a Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie dodatkowe systemy i zdolności, aby przynieść maksymalne korzyści na polu bitwy i wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym - zauważył sekretarz stanu. 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka