Google wspomina dziś zasłużoną kobietę dla Indii. Kim była Anna Mani?

Anna Mani została upamiętniona przez Google Doodle w 104. rocznicę jej urodzin. (fot. Google.com)
Anna Mani została upamiętniona przez Google Doodle w 104. rocznicę jej urodzin. (fot. Google.com)
Google Doodle przypomina we wtorek historię Anny Mani, jednej z pierwszych kobiet-naukowców pochodzących z Indii. 23 sierpnia wypada 104. rocznica jej urodzin.

Anna Mani w Google Doodle. Kim była?

Google 23 sierpnia postanowił upamiętnić Annę Mani, w 104. rocznicę jej urodzin. Kobieta urodziła się w 1918 roku w stanie Kerala w Indiach. Była zapaloną czytelniczką, zafascynowaną między innymi Gandhim i jego działalnością. Z początku wiązała swoją przyszłość z medycyną, jednak z czasem bardziej skupiła się na fizyce oraz chemii.

Kariera naukowa Anny Mani

Karierę naukową zaczęła w 1939 roku, kiedy to zdobyła tytuł licencjata z fizyki i chemii na uniwersytecie w Madrasie. Po ukończonych studiach współpracowała z laureatem nagrody Nobla, prof. Chandrasekhara Venkata Ramanem, z którym zgłębiała m. in. właściwości optyczne rubinu i diamentu.

W 1945 roku rozpoczęła naukę w londyńskim Imperial College, gdzie ukończyła specjalizację z instrumentów meteorologicznych. Trzy lata później, po powrocie do Indii dołączyła do departamentu meteorologii w Pune. W wyniku prowadzonych badań publikowała wiele prac naukowych na temat pomiaru promieniowania słonecznego, ozonu i energii wiatrowej.

Anna Mani należała do licznych organizacji naukowych, m.in. Indyjskiej Narodowej Akademii Nauk czy Amerykańskiego Stowarzyszenia Meteorologicznego. W 1969 roku została zastępcą dyrektora generalnego Indyjskiego Departamentu Meteorologii.

Kobieta zmarła w 16 sierpnia 2001 roku. 23 sierpnia Anna Mani została upamiętniona w Google Doodle.

— Jej praca i badania umożliwiły Indiom przygotowywanie trafnych prognoz pogody oraz położyły podwaliny pod korzystanie przez kraj z energii odnawialnej — poinformowało Google. Grafika z Anną Mani wyświetla się w Indiach, Polsce, w Czechach, na Słowacji, Islandii oraz w Stanach Zjednoczonych.


RB

Zobacz: 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie