Rosja walczy z ogromnymi pożarami. Mieszkańcy Moskwy skarżą się na smog

Rosja zmaga się z ogromnymi pożarami lasów. (fot. Twitter/TASS)
Rosja zmaga się z ogromnymi pożarami lasów. (fot. Twitter/TASS)
Stacje meteorologiczne w Moskwie wykryły w niedzielę smog wywołany pożarami lasów w obwodzie riazańskim, gdzie obecnie ogień zajął obszar liczący ponad 19 tysięcy hektarów. Doniesienia te przekazał specjalista z centrum Fobos Jewgienij Tiszkowiec. Z kolei pod Rostowem płonie ponad 200 hektarów lasów.

Ogień w rosyjskich lasach

— Geografia dymów od pożarów lasów w regionie stolicy rozszerzyła się — przekazał na Telegramie Jewgienij Tiszkowiec.

W obwodzie riazańskim ogień zajął łącznie obszar 19 tysięcy hektarów.

24 sierpnia odbyła się specjalna narada z udziałem Władimira Putina, podczas której poruszono temat pożarów lasów. Minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych Aleksandr Kurienkow oznajmił, że przez brak pojazdów terenowych znacznie utrudnione jest prowadzenie akcji w obwodzie riazańskim.

Postanowiono wysłać tam gaśnicze pojazdy z Moskwy. W niedzielę media doniosły o spłonięciu ośmiu samochodów moskiewskich służb ratunkowych. Wcześniej kilka ciężarówek zakopało się na gruntownych drogach, które prowadziły przez pokryte lasem wydmy.

Rosja walczy z pożarami

Smog obecny obecnie jest również w podmoskiewskich miastach, m. in. w Naro-Fominsku, Sierpuchowie, Dmitrowie, Kołomnej i Domodiedowie.

Osoby zamieszkujące stolicę Rosji skarżą się na smog i zapach spalenizny obecny w mieście. Ministerstwo do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych alarmuje, że istnieje ryzyko wybuchu pożarów torfów pod Moskwą.

Pożar rozwija się także niedaleko Rostowa, gdzie obecnie płonie obszar liczący ponad 200 hektarów. Akcję tam prowadzi 285 funkcjonariuszy przy pomocy 90 pojazdów. Do gaszenia pożaru rosyjskie służby używają też dwóch śmigłowców Mi-8. Na ten moment nie ma zagrożenia dla osiedli mieszkalnych.


Pożary lasów w Rosji są efektem niezwykle wysokich temperatur. Dane Awialesochrany wskazują, że łączna powierzchnia pożarów lasów w tym kraju wynosi 122 tysiące hektarów. Trudna sytuacja pożarowa jest efektem także celowych podpaleń.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka