Niemcy i Francja mówią jednym głosem ws. wiz dla Rosjan

Emmanuel Macron i Olaf Scholz. Fot. Twitter/@Bundeskanzler
Emmanuel Macron i Olaf Scholz. Fot. Twitter/@Bundeskanzler
Berlin i Paryż nie zgodzą się na ograniczenie praw wizowych w Unii Europejskiej dla obywateli Federacji Rosyjskich - twierdzi Bloomberg. We wtorek odbędzie się nieformalne posiedzenie szefów dyplomacji państw UE w Pradze, podczas którego Niemcy i Francja wyrażą swoje stanowisko w tej sprawie.

Na szczycie w Pradze zostanie przedstawiony list, napisany wspólnie przez przywódców Francji i Niemiec. Bloomberg dotarł do fragmentów stanowiska mocarstw. "Rozumiejąc obawy niektórych państw członkowskich w tym kontekście, nie powinniśmy lekceważyć transformacyjnej mocy doświadczania życia w systemach demokratycznych z pierwszej ręki, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń" - brzmi treść oświadczenia.  

Czytaj: Grzegorz Schetyna stracił prawo jazdy. Potwierdził to na Twitterze

Niemcy i Francja zablokują zakaz wjazdu dla Rosjan

W skrócie: Olaf Scholz i Emmanuel Macron stoją na stanowisku, że Unia Europejska musi przyznawać wizy Rosjanom, nie mającym bezpośredniego związku z inwazją na Ukrainę - np. studentom, artystom, naukowcom i specjalistom. Za wprowadzeniem zakazu wizowego dla Rosjan opowiadają się - oprócz Polski - Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Finlandia i Dania. 

Kanclerz Niemiec od miesięcy powtarza w wywiadach, że to "wojna Władimira Putina", a nie narodu rosyjskiego, więc tamtejsze społeczeństwo nie ponosi winy za decyzje podejmowane przez polityków. Z kolei francuski prezydent jest przywódcą, który w Europie najczęściej kontaktuje się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem i wzywał do nieeskalowania konfliktu. 

Zobacz:

Scheuring-Wielgus: "Razi mnie, gdy politycy trzymają się za ręce z księżmi i tańczą"

Kłótnia o wojnę na Ukrainie zakończyła się brutalnym morderstwem

Nowa narracja Rosji ws. wojny na Ukrainie. Miedwiediew podał przyczynę inwazji


GW

Lubię to! Skomentuj66 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka