Jak urządzić przytulny kącik do czytania?
Jak urządzić przytulny kącik do czytania?

Jak urządzić przytulny kącik do czytania?

Redakcja Redakcja Wnętrza Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Nie wyobrażasz sobie życia bez książek? W takim razie w twoim domu koniecznie powinien znaleźć się kącik do czytania, który pozwoli ci się w spokoju zrelaksować. Jak go urządzić, aby był nie tylko przytulny, ale i praktyczny w codziennym użytkowaniu? Oto kilka wskazówek, które na pewno się przydadzą.

Gdzie zaaranżować kącik do czytania?

Marzysz o kąciku do czytania, ale twoje mieszkanie jest zbyt małe, aby spełnić to marzenie? Nic z tych rzeczy! Kącik do czytania z prawdziwego zdarzenia wcale nie wymaga zbyt wiele powierzchni – jeśli dobrze przemyślisz sprawę jego aranżacji, z łatwością uda ci się go urządzić w swoim salonie, pokoju dziennym lub sypialni. Do wyboru masz zasadniczo dwa warianty: kącik do czytania jako samodzielna strefa w jednym z pomieszczeń (np. w pustym kącie pokoju) lub zaaranżowanie strefy wypoczynkowej w salonie w taki sposób, aby równocześnie była ona także idealnym miejscem do czytania. To wcale nie takie trudne, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Zwłaszcza jeśli skorzystasz z poniższych porad i podpowiedzi.

Sofa, narożnik czy fotel z podnóżkiem – co lepsze?

Jeśli twój salon trudno byłoby uznać za duży, zamiast samodzielnego kącika do czytania będziesz musiał zadowolić się salonową sofą lub narożnikiem. W tym celu lepiej sprawdzi się narożnik – na nim łatwiej będzie ci czytać w wygodnej pozycji półleżącej. W przypadku sofy komfortowe uniesienie nóg w trakcie czytania będzie możliwe raczej tylko wtedy, gdy dodatkowo zdecydujesz się na puf lub tapicerowany podnóżek. Jeśli metraż i kształt pomieszczenia na to pozwalają, w ramach aranżacji kącika do czytania warto jednak zdecydować się na fotel. 

W tym wypadku jednak dobra rada: jako fotele do czytania najlepiej sprawdzają się modele ze stosunkowo wysokimi oparciami. Modny fotel kubełkowy z oparciem sięgającym najwyżej do wysokości łopatek? W tej roli sprawdzi się umiarkowanie dobrze. Co innego popularny fotel uszak – dzięki znacznie wyższemu oparciu zapewni odpowiednie wsparcie dla karku i ramion (a niektóre modele nawet dla kręgosłupa w odcinku szyjnym), dzięki czemu znacznie łatwiej będzie się rozluźnić w trakcie czytania.


image

Stolik kawowy lub stolik pomocniczy – to na pewno się przyda

Wygodny i praktyczny kącik do czytania powinien także zostać wyposażony w stolik, na który będzie można swobodnie odłożyć nie tylko książkę czy czytnik, ale też filiżankę z aromatyczną kawą czy kubek z ulubioną herbatą. Jeśli zależy ci na tym, aby stolik był wygodny w użytkowaniu, powinieneś pamiętać o odpowiedniej wysokości, na której znajdować się będzie jego blat. Jeżeli miejscem do czytania będzie sofa lub narożnik, za taki blat posłuży stolik kawowy – jego wysokość powinna być zbliżona do wysokości, na której znajduje się siedzisko. 

Jeżeli za miejsce do czytania ma posłużyć fotel, może się okazać, że lepszym wyborem będzie stolik pomocniczy. Jego wysokość również nie powinna być przypadkowa, jednak za punkt odniesienia w tym wypadku powinna posłużyć wysokość podłokietników – blat stolika pomocniczego powinien znajdować się na zbliżonym do nich poziomie. Chyba że wybrany przez ciebie fotel podłokietników nie posiada, wtedy blat powinien znajdować się ok. 20 cm powyżej siedziska fotela do czytania.

Półki lub regał na książki – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Jesteś tradycjonalistą i czytnik e-booków to nie do końca twoje klimaty? W takim razie w twoim kąciku do czytania powinno również znaleźć się miejsce na regał na książki. Jeśli metraż narzuca pewne ograniczenia, wcale nie musi to być duża biblioteczka – w zupełności wystarczy nowoczesny regał na książki o ażurowej konstrukcji, który optycznie doda lekkości niedużej przestrzeni. W tej roli świetnie sprawdzą się zwłaszcza modne obecnie regały loft – ograniczony do niezbędnego minimum stelaż z metalu w czarnym wykończeniu a do tego drewniane lub szklane półki. 

Całość najczęściej pozbawiona jest zarówno ścianek bocznych, jak i tylnego panelu – to właśnie te rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że taki regał na książki wydaje się znacznie lżejszy w odbiorze, dzięki czemu dobrze odnajduje się w niedużych wnętrzach, optycznie nie odbierając im przestrzeni. W niedużych pomieszczeniach świetnie sprawdza się również przeniesienie środka ciężkości na ściany, dlatego jeśli metraż jest niewielki, zamiast stojącego regału na książki znacznie lepiej sprawdzi się regał wiszący lub półki.

image

Jakie lampy do czytania sprawdzą się najlepiej?

Aranżując kącik do czytania, powinieneś mieć świadomość, że wygodne meble to tylko połowiczny sukces – jeśli nie zadbasz o odpowiednie oświetlenie, o czytaniu w komfortowych warunkach możesz zapomnieć. Jakie lampy sprawdzą się najlepiej jako lampy do czytania? Równie dobrze mogą to być lampy podłogowe i stołowe, jak i kinkiety. Niezależnie jednak od tego, na które z tych rozwiązań się zdecydujesz, warto wybrać taką lampę, która pozwoli na dopasowanie wysokości i kierunku padania światła do twoich potrzeb, czyli lampy z kloszem umieszczonym na wysięgniku lub ruchomym ramieniu. 

Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie lampy podłogowej w charakterze lampy do czytania, przed zakupem warto też sprawdzić, gdzie w danym model znajduje się włącznik światła – najlepiej sprawdza się sytuacja, gdy znajduje się on w zasięgu ręki w trakcie siedzenia (włącznik u podstawy może być nieco mniej praktyczny i wygodny w użyciu). Zadbaj też o odpowiednią moc żarówki (przynajmniej 40 W, ale nie więcej niż 60 W), jak i właściwą barwę światła – do czytania najlepiej sprawdza się barwa chłodna, która sprzyja koncentracji na czytanym tekście. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, twój kącik do czytania ma spore szanse na to, aby stać się ulubionym, a przynajmniej jednym z ulubionych miejsc w twoim domu.Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze