Kolinda Grabar-Kitarovic, była prezydent Chorwacji i Marcin Ociepa, Wiceminister Obrony Narodowej w Karpaczu. Fot. M. Marcinkiewicz
Kolinda Grabar-Kitarovic, była prezydent Chorwacji i Marcin Ociepa, Wiceminister Obrony Narodowej w Karpaczu. Fot. M. Marcinkiewicz

Transatlantyckie przymierze w obliczu wojny na Ukrainie

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Jakie wspólne cele w związku z wojną na Ukrainie mają sobie stawiać Europa i USA? Czy sojusz, wzmocniony reakcją na barbarzyństwo USA przetrwa wobec trudności gospodarczych? Na ile jesteśmy jako europejskie społeczeństwa zdolni do długofalowego poparcia Ukrainy przeciw Rosji?

Długofalowe poparcie Ukrainy przeciw Rosji 

Na te między innymi tematy dyskutowali na Forum Ekonomicznym w Karpaczu Kolinda Grabar-Kitarovic, była prezydent Chorwacji, Gerald Howarth z Izby Gmin, Marcin Ociepa, wiceminister w Ministerstwie Obrony Narodowej, Iulian Chifu z Kancelaria Premiera Rumunii, i Dan Smith ze Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Pokojem.

- Sojusz, NATO to my, to także my – powiedział w Karpaczu wiceminister Marcin Ociepa. – Możemy oczekiwać pomocy, ale jesteśmy zobowiązani do pomocy innym członkom, to zobowiązanie jest święte nie tylko dla nas - tak Marcin Ociepa komentował zakupy sprzętu wojskowego dla Polski.

"Rozstrzeliwują jeńców, gwałcą kobiety, kradną"

- Rosjanie nie zmienili swojego modus operandi, rozstrzeliwują jeńców, gwałcą kobiety, kradną. Z Rosją trzeba komunikować się językiem, która ona rozumie. Nie doceniamy skali penetracji elit zachodnioeuropejskich przez Rosję – dodał wiceminister Ociepa. 

Wojna w Ukrainie wojną o nasz świat

Uczestnicy panelu w Karpaczu zgodzili się, że wojna w Ukrainie to więcej niż wojna o terytorium naszego wschodniego sąsiada. Stawką jest świat jaki znamy i w jakim żyjemy.

- To nie jest wojna tylko o Ukrainę, tylko o nasze wartości, wojna o nasz świat – powiedział Gerald Howarth z Izby Gmin.

Na normalne procesy zachodzące w demokratycznych społeczeństwach, które mogą jednak osłabić politykę bezpieczeństwa Zachodu  zwróciła uwagę Kolinda Grabar-Kitarovic, była prezydent Chorwacji.

- Wybory zawsze przeszkadzają prowadzić długofalową politykę bezpieczeństwa – powiedziała w Karpaczu Kolinda Grabar-Kitarovic.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka