Tak policja reaguje na zgłoszenia kobiet molestowanych w taksówkach. RPO reaguje

Molestowane w taksówkach kobiety skarżą się na policję. Fot. Pixabay/Canva / Zdjęcie ilustracyjne
Molestowane w taksówkach kobiety skarżą się na policję. Fot. Pixabay/Canva / Zdjęcie ilustracyjne
Klientki popularnych w wielkich polskich miastach niby-taksówek „na aplikację” nierzadko padają ofiarą molestowania przez ich kierowców. Poszkodowane kobiety skarżą się na reakcje policji na zgłaszanie takich przypadków.

Przestępstwa w taksówkach "na aplikację"

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do Komendanta Głównego Policji oraz Prokuratora Krajowego. Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej popełniane na pasażerkach przez kierowców taksówek „na aplikację“ coraz bardziej bulwersują opinię publiczną.

Polecamy:Z wniosków napływających do Biura RPO wynika, że zgłaszający oczekują nie tylko zwiększenia bezpieczeństwa pasażerek. Domagają się również zagwarantowania respektowania ich praw w zainicjowanych przez nie postępowaniach karnych.
Autorzy wniosków opisują, że w przypadku pierwszego z takich zdarzeń, upublicznionego w lutym 2022 roku, sprawca jeszcze kilka miesięcy po tym przebywał na wolności i stanowił zagrożenie dla innych kobiet. Nie mniejszy problem to kilkadziesiąt podobnych przestępstw w stosunkowo krótkim czasie.

Rzecznik Praw Obywatela o niepokojących sygnałach

RPO Marcin Wiącek jako szczególne niepokojące przedstawił liczne sygnały od pokrzywdzonych dotyczące niewłaściwego i lekceważącego traktowania ich przez funkcjonariuszy podczas zgłaszania przez nie tych przestępstw. Niektórym kobietom policjanci sugerowali, że są współwinne przestępstwom.

RPO reaguje

Rzecznik poprosił komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka o zbadanie prawidłowości reakcji funkcjonariuszy na zgłoszenia takich przestępstw oraz o poinformowanie o ustaleniach i ewentualnie podjętych działaniach.

Prokuratora Krajowego pyta o liczbę i o stan postępowań przygotowawczych dotyczących przestępstw przeciwko wolności seksualnej na pasażerkach taksówek (lub przestępstw podobnych) prowadzonych w 2022 r.

Marcin Więcek poprosił też o zbadanie tych spraw w trybie zwierzchniego nadzoru służbowego ze szczególnym uwzględnieniem, czy prawa pokrzywdzonych są należycie respektowane, także pod kątem sprawności i terminowości wykonywanych czynności. RPO oczekuje informacji o wynikach tej analizy.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo