Zaostrzenie kar dla kierowców. Jesteś za? Oto najnowszy sondaż

Większość Polaków popiera nowy taryfikator i zaostrzanie kar dla kierowców.
Większość Polaków popiera nowy taryfikator i zaostrzanie kar dla kierowców.
Mimo wysokich kar za przekroczenie prędkości w niedozwolonych miejscach, ponad połowa respondentów popiera zaostrzenie taryfikatora - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".

Nowelizacja prawa drogowego weszła w życie 1 stycznia 2022 r. W międzyczasie, podniesiono kary punktowe w mandatach i wprowadzono podwójne stawki kierowców, którzy popełnią wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia. 

Zobacz: Buzek inaczej niż politycy PO. Wspiera Baltic Pipe i dziękuje Naimskiemu

Mocniejszy taryfikator i podwójne kary 

Wcześniej też zaostrzono kary m.in. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, wyprzedzanie na pasach i nieprzepuszczanie pieszych na przejściach. Po wielu latach też wprowadzono ostre sankcje na pijanych za kółkiem. Za jazdę w "stanie nietrzeźwości" grozi kara do 2 lat więzienia, zapłata od 5 do 60 tys. zł. grzywny i do 15 lat zakazu prowadzenia samochodu. 

Pracownia SW Research zapytała o opinie na temat poparcia ws. podniesienia kar wobec kierowców. Odpowiedź "tak" wybrało 50,6 proc. respondentów. Odpowiedzi "nie" udzieliło natomiast 34,2 proc. pytanych. Niezdecydowanych w tej sprawie jest 15,2 proc. ankietowanych. 

Czytaj: Putin kłamał. Nieoficjalnie: mobilizacja będzie większa, Rosjanie uciekają na rowerach

Więcej kobiet popiera zaostrzanie kar dla kierowców

Dyrektor działu analiz w SW Research Adrian Wróblewski podał, że zmiany w przepisach w większym stopniu popierają kobiety (55 proc.) niż mężczyźni (46 proc.). 

- Zaostrzenie kar jest dobrą decyzją według 55 proc. osób, które skończyły 50 lat i częściej niż 6 na 10 badanych (63 proc.) o dochodzie mieszczącym się w granicach 4001 zł – 5000 zł netto. Zdecydowanie częściej niż ogół uczestników badania zmiany za słuszne uważają osoby z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (70 proc.) - precyzował ekspert. 

Badanie przeprowadziła agencja SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 20-21 września 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. 

Ostatni mecz legendy Federera. Jego największy rywal nie krył łez


GW

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka