Buzek inaczej niż politycy PO. Wspiera Baltic Pipe i dziękuje Naimskiemu

Jerzy Buzek dziękuje Piotrowi Naimskiemu za Baltic Pipe.
Jerzy Buzek dziękuje Piotrowi Naimskiemu za Baltic Pipe.
Podczas gdy politycy PO twierdzą, że gazu zimą zabraknie, a Baltic Pipe to tylko puste rury gazociągu z winy rządzących, opinię publiczną postanowił zaskoczyć europoseł Jerzy Buzek. Były premier podziękował Piotrowi Naimskiemu za budowę gazociągu bałtyckiego, który zostanie uruchomiony 1 października.

Trwa spór o przydatność Baltic Pipe. Wielu polityków Koalicji Obywatelskiej i część sprzyjających jej publicystów przekonuje, że inwestycja nie pozwoli nam na dywersyfikację energii i uniezależnienie się od Rosji. Według posła Marcina Kierwińskiego, Baltic Pipe nie zostanie napełniony gazem. Takich głosów jest znacznie więcej. 

Nie żyje Franciszek Pieczka

Baltic Pipe bez gazu? 

- Gazu także nie potrafią załatwić. Baltic Pipe będzie pusty, bo Morawiecki zamiast rządzić... kłamie. To będzie trudna zima - zaznaczył polityk PO. 

 

"W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami związanymi z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowano na 1 października, wyjaśniamy, że PGNiG wykorzysta przepustowość gazociągu zaplanowaną na ten rok w 100 procentach" - informowało PGNiG w odpowiedzi na zarzuty. 

Nowy kontrakt w Norwegii

Firma dodała również, że gazu nie zabraknie na cały sezon grzewczy 2022/23, natomiast w ostatnich tygodniach zabezpieczyła dodatkowe kontrakty na zakup gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. PGNiG podpisało kontrakt z Equinorem na wydobycie 2,4 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Umowa zawarta została na 10 lat. 

- Wbrew zarzutom opozycji, zapewniamy Polakom bezpieczeństwo gazowe. Podpisana dziś 10- letnia umowa na 2,4 mld m3 gazu wraz z już zawartymi kontraktami i własnym wydobyciem zapewni na przyszły rok wykorzystanie ponad 80 % mocy Baltic Pipe zarezerwowanej dla PGNiG - zapewnił minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

 

Włosi wściekli na Ursulę von der Leyen. "Wstydź się"

Buzek chwali rząd za Baltic Pipe

Głos ws. Baltic Pipe zabrał Jerzy Buzek, który przypomniał, że to za czasów jego rządów rozpoczęto plany budowy gazociągu, uniezależniającego nas od rosyjskich dostaw. 

- We wtorek ruszy Baltic Pipe. To zwieńczenie koncepcji mojego rządu uniezależnienia się od dostaw z #GAZPROM i połączenia się z szelfem norweskim. Ten projekt nie powstałby bez Piotra Naimskiego. Piotrze, dziękuję Ci za niezłomność i gratuluję otrzymanego dziś Orderu Orła Białego - przekazał w piątek wieczorem Buzek. 

Prezydent Andrzej Duda odznaczył współzałożycieli KOR: Piotra Naimskiego, Antoniego Macierewicza i Mirosława Chojeckiego Orderami Orła Białego za zasługi w walce z komunistycznym reżimem i uruchomienie wielkiego ruchu na rzecz represjonowanych robotników. Naimski nadzorował budowę Baltic Pipe z ramienia rządu. W lipcu 2022 roku stracił funkcję pełnomocnika ds. infrastruktury strategicznej w gabinecie Mateusza Morawieckiego. 

Antoni Macierewicz z Orderem Orła Białego. Prezydent ucina dyskusje


GW


Lubię to! Skomentuj117 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka